Доклад от кръглата маса на 22.07.2023 г. в гр. Видин по проект №BG05SFOP001-2.025-0190
Завършиха дейности 2 и 3 по проект №BG05SFOP001-2.025-0190 „Гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство в областта на управлението на недвижимото културно наследство“, финансиран по оперативна програма „Добро управление“ 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Основната цел на проекта е да се повиши гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство в областта на управлението на недвижимите културни ценности.
Докладът, заключенията и препоръките са изпратени до целевите групи от държавната администрация, административните структури на изпълнителната власт и по-специално Министерство на културата, регионалните и националните музеи и техните служители, Националния институт за недвижимите културни ценности, граждански организации и отделни граждани, професионални и неправителствени организации.
Връзка към доклада:
Дейност_2_Регистри_КЦ_compressed.pdf
Връзка към заключенията и препоръките:
Дейност_2_Регистри_КЦ-130-156.pdf
На 16.06.2023 г. в курортно селище Чифлик, община Троян в конферентната зала на хотел „Дива” се проведе семинар, организиран по Дейност 3 от проекта. Семинарът бе подготовка на предвидената за провеждане по проекта кръгла маса с участие на заинтересованите страни за обсъждане на формулираните препоръки.
На 22 юли 2023 г. в гр. Видин Сдружение „Българска национална федерация по металдетектинг” проведе кръгла маса „Гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство в областта на управлението на недвижимото културно наследство”. Кръглата маса е организирана по Дейност 3 от проекта.
Участници и гости на събитието бяха членове на Клуб Видин към БНФМ, г-н Любен Иванов - Народен представител от Коалиция "ПП-ДБ", г-жа Лозина Николова - Областен председател на Политическа партия "Демократи за силна България", г-жа Красимира Лука - археолог от Българско археологическо сдружение, г-н Тома Белев от Политическа партия "Зелено движение" и обединение "Демократична България", д-р Димчо Радев - член на "Асоциация на реставраторите в България", член на СБХ, член на Обществото на практикуващите реставратори в Германия, г-н Теодор Антонов - председател на Общински съвет - Медковец и председател на Местна организация - Монтана от Политическа партия "Зелено движение", г-н Петко Цветков от Сдружение за дива природа "Балкани" и представители от Оперативна програма "Добро управление".
Целта на събитието е обединяване на действията, които отделните граждани и организации предприемат за подобряване на управлението на културното наследство, за да се окаже ефективно влияние за промени в политиката за културните ценности. Дадена бе възможност на представители от различни групи да вземат участие във взимането на решения, даването на препоръки и отнасянето им до институциите и политическите лица, отговорни за управлението и законодателната работа в областта на недвижимите културни ценности. В по-старите форми на управление експертите по културното наследство бяха в привилегировано положение да определят форма¬̀та на този процес, а общностите бяха пасивни получатели на информация и разпоредби. Сега същите общности участват активно в процеса като равноправни партньори.
На срещата бяха коментирани конкретни казуси в различни региони на страната. Изготвените препоръки ще бъдат изпратени до съответните администрации, които са отговорни за вземането на решенията, свързани с опазване на недвижимите ценности.
Докладът, заключенията и препоръките са изпратени до целевите групи от държавната администрация, административните структури на изпълнителната власт и по-специално Министерство на културата, регионалните и националните музеи и техните служители, Националния институт за недвижимите културни ценности, граждански организации и отделни граждани, професионални и неправителствени организации, за да се започне активен диалог с тях за търсенето на промени.
Връзка към доклада:
Връзка към заключенията и препоръките:
Сдружение „Българска национална федерация по металдетектинг“
стартира на 11.08.2022 г. изпълнението на
ПРОЕКТ № BG05SFOP001-2.025-0190
“Гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство в областта на управлението на недвижимото културно наследство”,
финансиран, съгласно Договор № BG05SFOP001-2.025-0190-C01 по процедура BG05SFOP001-2.025 „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство” на Оперативна програма „Добро управление“ 2014-2020г.
Ü Целите на проекта са:
Ü Дейностите по проекта включват:
Целевата група по проекта са:
Очакваните резултати от изпълнението на проекта са:
Стойност на проекта - 59 895.29 лв., от които 50 911.00 лв. европейско и 8 984.29 лв. национално финансиране
Срок на изпълнение - 14 месеца (11.08.2022г. - 11.10.2023г.)
Илия Илиев
Председател на Българска национална федерация по металдетектинг
Ловеч 5500
Ул. Цар Освободител 33, ет. 2, ап. 3
Тел. 0898584502
Електронна поща: info@metaldetecting.bg
Иван Джендов
Заместник-председател на Българска национална федерация по металдетектинг
Тел. 0887933802
Георги Георгиев
Адвокат
Тел. 0887721898