Добре дошли, Гост
Потребителско име: Парола: Запомни ме
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 9

TOPIC: Монети и монетни типове срещани в България

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 09 Ян 2011 16:03 #2165

• roca
  • ( User )
  • roca's Avatar
  • Офлайн
  • Не е член на БНФМ
  • Публикации: 15
  • Одобрения 1
И понеже темата е за монетите нещо накратко (или не толкова накратко)

Като цяло в България и не само монетите се делят на 3 основни типа : антични, средновековни, модерни. Малко по-подробната класификация е че всеки вид има подвидове (както със свяка наука)
Античните се разделят на:
- предмонетни форми
- архаични (старо гръцки)
- елинистични (отново гръцки в това число македонски, тракийски и т.н.)
- римски (императорски, колониални и анонимни)
- Византийски (може би до около 5-6 век тъй като и античноста има под периоди като късна античност е около 4, -края на 5 и началото на 6-ти век)
- + добавяме и всички видове антични имитаций, имитаций на келтите (който грубо могат да влезнат и в елинистични), имитаций на готите (който могат да влезнат и в римски) и т.н.
Средновековните (твърде грубо) обхващат периода от 6-7 до 1500 година (според повечето чужди каталози) и се разделят на:
- Византийски (със всичките им подразделения, латинска империя, никейска империя, анонимни и прочие)
- Български средновековни (между Иван Асен 2-ри и Иван Срацимир)
- Латински, + Български и византийски имитаций
- Отомански (начално монетосечие от Баязид до 1500 г.)
- Сборни (влизат малко число монети на партньори на България и Византия през различните периоди тюрки, молдова, сръбски, венициански и п.р.)
Модерни (грубо от 16 век (1500-та) до днешни времена) и се разделят грубо на:
- западно европейски (всички държави)
- Отомански (османски) от 1500 до 1923
- Турски (след 1923-та) и арабски (стари и съвременни)
- Съвременни (грубо от 1900-та насам)

Горното разделяне си е мое и е нормално много други хора да имат някакви свой си разбирания за подразделения, но за мен това като цяло е сравнително опростено.
Във следващият пост мисля да напиша какви са характерните особености на някой от типовете и по-лесното им разпознаване още при намиране.

П.С. Извинявам се много за правописните грешки, не е от незнание, а просто пиша малко по-бързо и се случва човек да прескочи някоя друга буква :cheer:
Последна Редакция: 09 Ян 2011 16:04 от roca.
Администратора на този форум е забранил публичното писане в него.

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 09 Ян 2011 16:27 #2166

• roca
  • ( User )
  • roca's Avatar
  • Офлайн
  • Не е член на БНФМ
  • Одобрения 1
Предмонетни форми:
Тук влиза също монетосеченето на Крез (Лидия 6-7 век пр.н. е) който се смятат за първите видове монети. Представляват дебели топковидни и правоъгълни парчета изработели от електрон (сплав от злато и сребро). Има по-светли т.е. повече сребро и по-жълти т.е. повече злато. Доколкото знам в България те се срещат само в частни колекций, прекалено рядко се намират.
Друг по-разпространен предмонетен тип е тип "делфин"

от по-малки до по-големи по размери. Най-малките са по около 1.5-2 см, до може би 4-5 см..но няма точно обозначение. Те са създадени и използвани предимно от морските градове. В България се намират при градовете по черноморието. В повечето случай са груби, т.е. те се различават по това че не изглеждат като стандартна монете а като парче метал. Датират се около 4-2 век пр.н.е.
Срещат се и други видове предмонетни форми като тип "стрели"

Различни видове топчета, правоъгълничета и др. който грубо се определят като предмонети форми
И няколко снимки на първите електронни типове от Лидия и Мизия:

Последна Редакция: 09 Ян 2011 21:01 от roca.

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 09 Ян 2011 20:59 #2170

• roca
  • ( User )
  • roca's Avatar
  • Офлайн
  • Не е член на БНФМ
  • Одобрения 1
Архаични ( тук няма точна граница и никой няма да намери никаде в някой учебник да пише "монетите до 267 пр.н. са архаични" да речем но грубо можем да кажем че монетите до около 350 г пр.н. е са с малко по-груби стилове на гравюра)

Това са различни гръцки, испански, тракийски и прочие монети отсечени от различни племена, градове държави и прочие. Златни, сребърни и бронзови, без значение от диаметъра, те са лесно разпознавани по дебелината си. Колкото по-голямо е ядрото , е възможно да е толкова по-стара. Като изключим елинистичните и част от колониалните монети, рядко се срещат други видове с така дебело изразено ядро. Когато са бронзови, обикновенно диаметърът е по-малък, ако са сребърни то те са с по-голям диаметър. Обхващат времето от началото на 6 до средата на 4 век пр.н. е
И снимки на няколко:

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 09 Ян 2011 21:21 #2171

• roca
  • ( User )
  • roca's Avatar
  • Офлайн
  • Не е член на БНФМ
  • Одобрения 1
Елинистични: грубо от началото на 4-ти пр.н.е (т.е. 400) до около 1 век пр.н.е.
Тук попадат всички монети от гръцките полиси, македонските монети от времето на Филип втори нататък, тракийските монети, може би можем да включим и част от Римските предмонетни форми (периода преди републиканските денари) тъй като те наподобяват типа на гръцките, но пък са и трудно откриваеми на територията на България, да не казвам невъзможно, така че не представляват такъв интерес за статичта) Те също се открояват с дебели ядра,, но вече са доста по-намалени от архайчните. Отново злато, сребро, бронз. различни диаметри. Вече имаме по-голямо разнообразие на номинали подразделения на Статера (златни) подразделения на Драхма (сребро) и подразделения на обол (бронз и сребро). Имаме както малки диаметри сребърни монети, така и по-големи бронзови. Изображенията се наследяват от архайчните но вече е дообогатяват. Появяват се надписи (не че на архаичните няма, но там са само единични букви), божества от гръцката митология, изписват се имена на владетели, магистрати и първи монограми на различни монетни магистрати или монетарници. И няколко примера:

Последна Редакция: 09 Ян 2011 21:21 от roca.
Следният(те) потребител(и) каза(ха) Одобрявам: илм

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 09 Ян 2011 21:52 #2173

• Slavitoooo
  • ( Global Moderator )
  • Slavitoooo's Avatar
  • Онлайн
  • Член на КС на БНФМ, Модератор в уебсайта на БНФМ
  • Публикации: 2805
  • Одобрения 1285
vako70 написа:
След 15 години в металдетектинга смятам че малко или много съм научил доста за монетите по Българските земи.

Колега и аз съм имал възможност да видя една две монети от тези но има млади колеги дето не са имали тази възможност !!!!!
Последна Редакция: 09 Ян 2011 21:53 от Slavitoooo.

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 09 Ян 2011 22:17 #2174

• bati_jenko
  • ( Moderator )
  • bati_jenko's Avatar
  • Онлайн
  • Член на КС на БНФМ
  • Публикации: 491
  • Одобрения 87
Човек се учи цял живот, :)

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 00:18 #2176

• roca
  • ( User )
  • roca's Avatar
  • Офлайн
  • Не е член на БНФМ
  • Одобрения 1
Идеята на темата никога не е била да успея да дам 2 торби знания и акъл на хора със опит 10-15-или 25 години. Та то ако беше така щеше да излезе като оная поговорка "Слепия води останалите". За мен темата е по-важна за хората който сега започват да се занимават с това. И разбира се за всички който мислят че темата може да им бъде полезна. Разбира се ако някой мисли че има нужда да се разгледа не това, ами едиси кое си, винаги може да сподели и аз ще се постарая да намеря информация за това и да я публикувам, но някак си е невъзможно да показвам кой знае колко нови или нейзвестни неща....освен ако не си правя и измислям матриците в мазето... ( а това няма как да стане)
И разбира се приемам каквато и да е критика. Ако някой мисли че някаде има нещо неточно по-добре да сподели за да може да го коментираме и поправим. Разбира се както bati_jenko каза "човек се учи докато е жив" и за мен също има много неща който не зная, иначе щях да съм в БАН и да си мисля че знам всичко ;)

Поздрави на всички! Тези дни ще продължа със другите подкатегорийки ;)

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 00:48 #2177

• sitalk
  • ( User )
  • sitalk's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Публикации: 141
  • Одобрения 27
Някъде четох,че първите монетни знаци при траките е двойна брадвичка.
roca,я кажи ...има едни бронзови тънки халки.Чувал съм,че били ранни монети,сечени някъде покрай Истрос(Дунав).Вярно ли е?
няколко съм намирал.А последната на един висок остър връх,скалист.Наоколо трябваше да има антично селище.

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 00:55 #2178

• Georgi Georgiev
  • ( User )
  • Georgi Georgiev's Avatar
  • Офлайн
  • Член на БНФМ, Юрист с успешна практика в областта на хобито Металдетектинг
  • Публикации: 358
  • Одобрения 88
Уважаеми roca,
Аз самия съм нумизмат от около 20 години, много съм научил от покойния Асен Хаджикостов (Бог да го прости),
както и от много други колеги нумизмати, но тъй като намирам,че целите на федерацията са други, до момента
не съм си позволил да коментирам каквото и да е свързано с монетите.
В тази връзка си мисля че идеята да се обсъждат монети и монетни типове на сайта на БНФМ
не е от най-удачните (поне докато не заприличаме на средно европейска държава).
Все пак това е мое виждане, което не искам да натрапвам и вероятно ще породи противоречиви
коментари, но считам че беше редно да го споделя.

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 01:12 #2179

• roca
  • ( User )
  • roca's Avatar
  • Офлайн
  • Не е член на БНФМ
  • Одобрения 1
На Истрос принадлежът предмонетен тип "стрела" (и не само на Истрос). Аз лично не съм срещал информация за подобен предмонетен тип за територията на България , т.е. "бронзови тънки халкички". Чувал съм за подобен тип предмонетна форма, но на територията на селища в д.н.Испания. Е не чак тънки, но да малки халкички.
Разбира се това не значи че не са, но доказателството на подобна теория се изразя в следното:
-трябва на територията на поне 2 други селища на територията на България и Румъния от същият период да са намерени такива, защото предполагам се досещаш че такива предмонетни форми се използват при търговските конкати, който селището ще има евентуално с най-близките подобни села. Ако не бъдат намерени такива то това остават обикновенни халкички.
Относно другият въпрос: Да, Лабрисът (или двойната брадва) се приема като предмонетна форна на траките от доста изледователи, като една друга част смятат че е чъзможно и това да са само култови предмети. Причината че е че за въпреки че са намерени на територията на Тракия в няколко селища, количеството им е доста по-малко от намерените на територията на България типове стрела , делфин и др., но въпреки това според мен те са предмонетна форма. Разбира се "двойна брадва" твърде схематично, те представляват квадрат с изрязани по 2 полумесечета от двете страни, за съжаление не намерих снимка каквато исках ;)

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 01:16 #2180

• roca
  • ( User )
  • roca's Avatar
  • Офлайн
  • Не е член на БНФМ
  • Одобрения 1
Georgi Georgiev написа:
Уважаеми roca,
Аз самия съм нумизмат от около 20 години, много съм научил от покойния Асен Хаджикостов (Бог да го прости),
както и от много други колеги нумизмати, но тъй като намирам,че целите на федерацията са други, до момента
В тази връзка си мисля че идеята да се обсъждат монети и монетни типове на сайта на БНФМ
Все пак това е мое виждане, което не искам да натрапвам и вероятно ще породи противоречиви

Благодаря много за изразеното мнение. Аз го споменах не веднъж, че ако потребителите смятат че не е редно подбен тип информация да присъства във форумът, аз лично нямам нищо против да премахнем темата.
Така че по-добре да се обменят мненията на потребителите, всеки да изрази своето лично мнение и нека се стиковат нещата за да знам има ли подобна тема по-голямо удобрение или по-скоро среща негативизъм ;)

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 03:13 #2182

• Aemilivs
  • ( User )
  • Aemilivs's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Публикации: 247
  • Одобрения 24
Georgi Georgiev написа:
Уважаеми roca,

Аз имах същото предвид, преди 100 човека да ме питат защо съм го написал мнението си от 1ва страница.

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 19:54 #2185

• bati_jenko
  • ( Moderator )
  • bati_jenko's Avatar
  • Онлайн
  • Член на КС на БНФМ
  • Публикации: 491
  • Одобрения 87
roca написа:
Идеята на темата никога не е била да успея да дам 2 торби знания и акъл на хора със опит 10-15-или 25 години. Та то ако беше така щеше да излезе като оная поговорка "Слепия води останалите". За мен темата е по-важна за хората който сега започват да се занимават с това. И разбира се за всички който мислят че темата може да им бъде полезна. Разбира се ако някой мисли че има нужда да се разгледа не това, ами едиси кое си, винаги може да сподели и аз ще се постарая да намеря информация за това и да я публикувам, но някак си е невъзможно да показвам кой знае колко нови или нейзвестни неща....освен ако не си правя и измислям матриците в мазето... ( а това няма как да стане)
И разбира се приемам каквато и да е критика. Ако някой мисли че някаде има нещо неточно по-добре да сподели за да може да го коментираме и поправим. Разбира се както bati_jenko каза "човек се учи докато е жив" и за мен също има много неща който не зная, иначе щях да съм в БАН и да си мисля че знам всичко ;)

Поздрави на всички! Тези дни ще продължа със другите подкатегорийки ;)
roca,на мен лично ми е интересно и ще се радвам да науча нещо,

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 22:21 #2190

• roca
  • ( User )
  • roca's Avatar
  • Офлайн
  • Не е член на БНФМ
  • Одобрения 1
Благодаря за подкрепата, и за всички изказани мнения.
Но за мен е важно първо хората тук да си изяснят има ли нужда от такава тема или не. Знам че една част вече изказаха мнение във първите постове на темата, но предпочитам след като вече се вижда горе долу каква ще е идеята на темата като цяло, потребителите да си изяснят нещата.
Вече дали ще е във вид на анкетка, дали ще е като мнения тук, за мен е без значение. Просто не желая 4 човека да кажат да, 3-ма не и в крайна сметка да не знаем какво точно ще правим

Надявам се че ме разбирате ;)

Отг:Монети и монетни типове срещани в България 10 Ян 2011 23:56 #2192

• Mila
  • ( User )
  • Mila's Avatar
  • Офлайн
  • Член на БНФМ
  • Публикации: 559
  • Одобрения 586
Моите уважения към адвокат Георгиев, безкрайно много ценя мнението му, но днес няма как да се съглася с него. Предполагам, че изказва това мнение, тъй като се опасява темата да не се развие в грешна посока. Искам да го успокоя..... :) ;) ...защото този форум се модерира прекрасно и това няма как да се случи.... Къде сте чули и видяли по света сайт и форум за металдетектинг, в който не се коментират монети и всякакви железарии. В чуждите сайтове дори не се коментират като нас "по принцип" и "с образователна цел", а всеки си показва собствените находки...Наясно съм, че това е невъзможно в България. Наясно съм и защо.
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 9
Модератори: Slavitoooo, Ilia, djendaka, bati_jenko, skita6t, yaponetsa
Време за създаване на страницата: 0.335 секунди