mitko, аз разбирам искането за регистрацията по този начин:
1. В Закона за културното наследство в § 4. се казва що е то "СПЕЦИАЛНО ТЕХНИЧЕСКО СРЕДСТВО"
.
"Специални технически средства" са геофизична апаратура и други технически средства, използвани при теренните археологически проучвания за откриване на недвижими и движими археологически културни ценности на сушата и под вода.
2. Подавайки заявление за регистрация и получавайки ОТКАЗ, твоят МЕТАЛДЕТЕКТОР автоматично ОТПАДА от групата на СПЕЦИАЛНИТЕ ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА и си остава единствено ТЕХНИЧЕСКО СРЕДСТВО.
Пак искам да припомня, че искането за регистрацията започна поради налаганите глоби и след трите дела във Върховния административен съд, Министерството спря да налага глоби при положение, че заедно с металдетектора НЕ ПРИСЪСТВАТ ДВИЖИМИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРЕДМЕТИ.
Докато не се промени този закон и Наказателния кодекс, Прокуратурата и съдиите ВИНАГИ ще свързват намерени в теб металотърсач в комплект с движими културни ценности. За прокурора няма значение, че си ги намерил вчера и си щял да ги носиш утре в музея. Нито пък го интересува, че турските монети са от чеиза на баба ти.
Това е закона. Има ли някой още да не е разбрал, че на 14 октомври 2014 г. в 18.30 ч. живее в България???
Единственото решение е нов закон. Извинявам се, че ще намеся отново политиката, но ако има някой, който е гласувал за ГЕРБ, БСП, ДПС, Бюреков, Реформатори и сие, които са в парламента, нека отиде при този, за когото е гласувал и да го пита него за този закон. Да му обясни на него за какво безумие става въпрос и оттук нататък да му търси сметка за всяко действие или бездействие. Това е негово право.
Припомням още, че БНФМ за 5 години е написала три дузини писма и сигнали до всякакви възможни български институции. Направихме не един и два телевизионни репортажа, които от своя страна не винаги бяха коректни....но какво да очакваш - медиите са на хранилка и пишат каквото им се каже от онези, които са застрашени от евентуален нов европейски закон.
Въпреки страхотния прокурорски и милиционерски отпор, имаме представители в злополучната група на "културните милиционери" за промяна на закона към Министерството на културата.
Въпреки, че съм убедена, че истината и правото са на моя страна, аз от време на време се подсещам, че се намирам в БЪЛГАРИЯ, КЪДЕТО ПО ЗАКОН НЯМАМ ПРАВО ДА СЕЗИРАМ КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ЗА ТОВА, ЧЕ ЕДИН ЗАКОН НАРУШАВА МОИТЕ КОНСТИТУЦИОННИ ПРАВА.
По същия начин всички знаем, че държавата е задължена да лекува ако не друго, то поне децата, но както сте забелязали - не го прави. Отчаяни родители се молят и събират пари от други хора за лечение на децата им, защото са разбрали, че за тях държава вече няма.