От вчера - 17.04.2012 г. в Държавен вестник са публикувани промени в НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № Н-00-0001 ОТ 2011 Г. ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ТЕРЕННИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ
където се казва, че "Специални технически средства" са геофизична апаратура и други технически средства, използвани при теренните археологически проучвания за откриване на недвижими и движими археологически културни ценности на сушата и под вода. т.е. НАШИТЕ МАШИНКИ НЕ СА СПЕЦИАЛНИ ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА, ЗАЩОТО НИЕ НЕ ИЗВЪРШВАМЕ ТЕРЕННИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ, А ТЪРСИМ МЕТАЛНИ ПРЕДМЕТИ В ЗЕМЯТА.
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № Н-00-0001 ОТ 2011 Г. ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ТЕРЕННИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ (ДВ, БР. 18 ОТ 2011 Г.)
В сила от 17.04.2012 г.
Издадена от Министерството на културата
Обн. ДВ. бр.30 от 17 Април 2012г.
§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се т. 2:
"2. условията за приемане на теренни археологически проучвания;".
2. Досегашната т. 2 става т. 3.
§ 2. В чл. 2 се създава ал. 4:
"(4) Подводни археологически проучвания се извършват при спазване на изискванията на Конвенцията за опазване на подводното културно наследство (ДВ, бр. 16 от 2010 г., ратифицирана със закон - ДВ, бр. 84 от 2003 г.)."
§ 3. В чл. 8 т. 7 се изменя така:
"7. изготвяне на предложение за деклариране или за предоставяне на статут на откритите археологически обекти по реда на раздели ІІ и ІІІ от глава пета от ЗКН."
§ 4. Член 11 се изменя така:
"Чл. 11. Археологическото наблюдение е дейност, чиято основна цел е установяване на наличието на археологически структури на дадено място. Археологическото наблюдение се прилага в случаите по чл. 161, ал. 2 ЗКН, за да не се допусне да бъдат унищожени или застрашени неизвестни археологически обекти."
§ 5. В чл. 15, ал. 2 думите "със съгласието на Съвета за теренни проучвания, отразено" се заменят с "ако това е посочено".
§ 6. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. (1) Теренните археологически проучвания се извършват с разрешение за теренно археологическо проучване, издадено от министъра на културата или оправомощено от него длъжностно лице, въз основа на експертно становище на Съвета за теренни проучвания.
(2) За спасителни проучвания, включително археологическо наблюдение по чл. 161, ал. 2 ЗКН, както и такива с цел издирване на археологически обекти с недеструктивни методи, разрешението за тях се издава от председателя на Съвета за теренни проучвания.
(3) Теренни проучвания в Република България, включени в международни научноизследователски проекти или планирани с участието на лице по чл. 150, ал. 2 ЗКН, се одобряват с разрешение на министъра на културата въз основа на експертно становище на Съвета за теренни проучвания.
(4) В случай че е необходимо спасителните теренни проучвания да започнат преди годишните отчети в НАИМ при БАН, разрешението се издава, след като отчетите и документацията за предходни теренни археологически проучвания на заявителя са приети предварително от съответната секция на НАИМ при БАН.
(5) Разрешение за извършване на теренни археологически проучвания се издава на лица, които отговарят на изискванията на чл. 150 ЗКН. Разрешението е със срок на действие в рамките на календарната година, в която е издадено.
(6) В разрешението за извършване на теренни археологически проучвания се посочва и извършването на геофизическо проучване, ако такова е предвидено в работната програма.
(7) С разрешението за извършване на теренни археологически проучвания се определят временните граници и охранителни зони на археологическия обект, предмет на проучването."
§ 7. Създават се чл. 17а и 17б:
"Чл. 17а. (1) Заявление за издаване на разрешенията по чл. 17, ал. 1 и 3 се подава чрез председателя на Съвета за теренни проучвания до министъра на културата. Към заявлението се прилагат документите, посочени в чл. 151 ЗКН. Заявленията за редовни проучвания се подават до 30 април на съответната календарна година.
(2) Заявленията се подават писмено или по електронен път. В случаите, когато заявлението се подава по електронен път, се спазват изискванията на Закона за електронния документ и електронния подпис, а документите се прилагат във вид на сканирани копия, подписани с електронен подпис.
(3) Заявление за издаване на разрешенията по чл. 17, ал. 2 се подава по реда на ал. 2 до председателя на Съвета за теренни проучвания.
(4) В случаите, когато се подава заявление за провеждане на спасителни проучвания, се посочва необходимостта от провеждане на проучването във връзка с осъществяването на: строителни, благоустройствени или селскостопански дейности, търсене, проучване и добив на подземни богатства и други дейности, свързани с въздействие върху земната повърхност, земната основа, земните недра и под вода, при които са открити структури или находки, притежаващи признаци на културни ценности, както и осъществяването на конкретни инвестиционни проекти.
(5) Заявителят представя освен документите по чл. 151 ЗКН и:
1. мотивирано становище на регионалния инспекторат по опазване на културното наследство или на директора на съответния музей; становището се издава въз основа на документ, удостоверяващ законосъобразността на инвестиционната инициатива, предоставен от собственика на имота, в който ще се извършва теренното археологическо проучване, а в случай на образувано административнонаказателно производство се посочват съответните данни за това;
2. в случаите по чл. 160, ал. 2 ЗКН - одобрен протокол от комисията по чл. 160, ал. 3 ЗКН.
Чл. 17б. (1) Заявленията по чл. 17, ал. 1 и 3 заедно с приложените към тях документи се внасят за разглеждане от Съвета за теренни проучвания.
(2) В 7-дневен срок след провеждане на заседанието председателят на Съвета за теренни проучвания изпраща заявлението по чл. 17, ал. 1 и 3 задно с приложените документи и решението на съвета до Министерството на културата.
(3) Разрешението за теренно проучване по чл. 17, ал. 1 се издава в 14-дневен срок от постъпване на документите по ал. 2 от министъра на културата или оправомощено от него длъжностно лице.
(4) Разрешението за теренно проучване по чл. 17, ал. 3 се издава в 14-дневен срок от постъпване на документите по ал. 2 от министъра на културата.
(5) Председателят на Съвета за теренни проучвания издава разрешението по чл. 17, ал. 2 в 7-дневен срок от постъпване на заявлението."
§ 8. Член 18 се изменя така:
"Чл. 18. (1) Министерството на културата и НАИМ при БАН водят регистър на издадените разрешения за теренни проучвания.
(2) Регистърът на издадените разрешения:
1. по чл. 17, ал. 1 и 3 се създава и води в Министерството на културата; за издаденото разрешение Министерството на културата незабавно уведомява НАИМ при БАН и представя копия на разрешенията в 7-дневен срок от издаването им;
2. по чл. 17, ал. 2 се създава и води в Министерството на културата, като НАИМ при БАН има осигурен достъп за подаване на информацията за издадените разрешения за спасителни проучвания; за издадените разрешения НАИМ при БАН незабавно уведомява Министерството на културата и представя копия на разрешенията в Министерството на културата в 7-дневен срок от издаването им.
(3) Научният ръководител представя копие от разрешението за теренни археологически проучвания в общината, кметството, районното управление на МВР и музея, на чиято територия се провежда теренното археологическо проучване.
(4) Научният ръководител лично представя разрешението за теренното археологическо проучване на местните власти преди започване на работата на терена."
§ 9. В чл. 20 се създават ал. 5, 6 и 7:
"(5) Отношенията във връзка с провеждането на редовно или спасително теренно археологическо проучване се уреждат с договор, сключен между възложителя на теренното проучване и културна или научна организация, която от своя страна е в договорни отношения с лице, получило разрешение за теренно археологическо проучване.
(6) С договора по ал. 5 се определят необходимите средства за провеждане на теренното археологическо проучване по план-сметка с показатели съгласно приложение № 3. При необходимост научният ръководител може да променя размера на средствата по пера с изключение на средствата, предвидени за теренна консервация, без да надхвърля общата сума, заявена с план-сметката.
(7) План-сметката по ал. 6 се прилага и в случаите, когато културна и научна организация самостоятелно осъществява теренно проучване."
§ 10. Създава се глава четвърта "а":
"Глава четвърта "а"
УСЛОВИЯ ЗА ПРИЕМАНЕ НА ТЕРЕННИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ
Чл. 27а. (1) За приемане на приключили теренни археологически проучвания или приключил техен етап, включително при възникнала необходимост от временно преустановяване на теренните проучвания върху целия терен, определен с разрешението по чл. 148 ЗКН, или върху част от него, министърът на културата или оправомощено от него длъжностно лице назначава експертна комисия.
(2) Комисията по ал. 1 се състои от представители на: Инспектората по опазване на културното наследство, НАИМ при БАН или университетите с катедра "Археология", археолог от регионален исторически музей или от местен общински музей. При необходимост в комисията се включват представители на НИНКН и други експерти.
(3) Средствата за осъществяване на дейността на комисията се осигуряват от възложителя на теренното проучване.
Чл. 27б. (1) Комисията по чл. 27а се назначава по искане на научния ръководител или от съответната научна или културна организация по чл. 20, ал. 5.
(2) При спасителни теренни археологически проучвания искането за назначаване на комисия се подава в Министерството на културата до 3 дни след приключване на срока на теренното проучване, определен в договора, сключен с възложителя.
Чл. 27в. (1) Комисията провежда оглед на място в двумесечен срок от датата на подаване на искането по чл. 27б, ал. 1 до министъра на културата.
(2) Научният ръководител представя на комисията доклад с научна оценка за разкритите археологически структури.
(3) Въз основа на доклада и на проведения оглед се съставя протокол, с който се предлагат последващи действия и временни мерки за опазване.
(4) В зависимост от степента на проучването на археологическия обект комисията може да предложи с протокола изготвяне на:
1. предварителна оценка по чл. 57, ал. 3 ЗКН;
2. или заключителна оценка по чл. 61, ал. 1 ЗКН след декларирането на обекта по реда на ЗКН.
Чл. 27г. (1) При спасителни теренни археологически проучвания комисията въз основа на доклада с научната оценка на ръководителя на проучването изготвя предварителна оценка на разкритите недвижими археологически структури. За изготвянето на предварителната оценка не се прилагат изискванията на наредбата по чл. 50, ал. 2 ЗКН.
(2) С изготвената оценка се установява, че:
1. археологическите структури притежават признаци на недвижими културни ценности - с протокола по ал. 3 комисията предлага провеждане на процедура по деклариране;
2. археологическите структури не притежават признаци на недвижими културни ценности - с протокола по ал. 3 комисията предлага на министъра на културата да издаде заповед за отнемане на статута на обекта по чл. 2а, ал. 1 ЗКН в обхвата на намесата и освобождаване на терена;
3. е завършило спасителното теренно археологическо проучване или то се нуждае от продължаване, с конкретен срок за приключване.
Чл. 27д. (1) Председателят на комисията представя протокола на министъра на културата за утвърждаване в 7-дневен срок след приключване на дейността на комисията.
(2) Протоколът по ал. 1 се утвърждава от министъра на културата или от оправомощен от него заместник-министър.
(3) Предложените с протокола действия и временни мерки за опазване на археологическата ценност са задължителни за изпълнение."
§ 11. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 накрая се добавя "или за друга специализирана дейност, изрично предвидена в нормативен акт".
2. Създава се нова ал. 3:
"(3) Специални технически средства, регистрирани за извършване на теренни проучвания, се използват само от лица, посочени в заявлението по чл. 151 ЗКН, и под контрола на научния ръководител."
3. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 4 и 5.
§ 12. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "физически и юридически лица" се поставя запетая и се добавя "собственици на специални технически средства".
2. В ал. 2 т. 2 се изменя така:
"2. данни за лицата, които ще използват специално техническо средство, и за тяхната квалификация."
§ 13. В чл. 36 се създава ал. 3:
"(3) Заповедта по ал. 2 се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс."
§ 14. Параграф 1 от допълнителната разпоредба се изменя така:
"§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Интегрирана консервация" е понятието, определено в § 4, т. 10 от допълнителната разпоредба на Закона за културното наследство.
2. "Специални технически средства" са геофизична апаратура и други технически средства, използвани при теренните археологически проучвания за откриване на недвижими и движими археологически културни ценности на сушата и под вода.
3. "Документи, удостоверяващи законосъобразността на инвестиционната инициатива" са: съгласувана по реда на ЗКН виза за проектиране в случаите по чл. 161, ал. 1 ЗКН, а в останалите случаи - разрешение за строеж (разрешение за построяване)."
§ 15. Приложение № 1 се изменя така:
"Приложение № 1 към чл. 34, ал. 1
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА
София, бул. Александър Стамболийски 17
тел.: 02/9400900 ; факс: 02/9818145; дежурен тел.: 02/9879551 ;
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.;
www.mc.government.bg/">
www.mc.government.bg
УДОСТОВЕРЕНИЕ
№ ......................../.................. г.
за регистрация на специално техническо средство
Министерството на културата удостоверява, че в регистъра на специалните технически средства е вписано специално техническо средство със следните характеристики:
................................................................................................................................................................................................................................................................
Удостоверението се издава на:
............................................................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................................................
(наименование на юридическото лице, трите имена на физическото лице)
Специалното техническо средство ще бъде използвано от: .........................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................................................
(трите имена на лицето)
Правата по регистрацията не се прехвърлят и преотстъпват.
Специалното техническо средство се използва само от лицата, посочени в заявлението по чл. 151 ЗКН, и под ръководството на лицето, получило разрешение за теренно археологическо проучване.
При промяна на обстоятелствата, при които е извършена тази регистрация, регистрираният е длъжен в 7-дневен срок от възникване на обстоятелството да уведоми писмено министъра на културата.
Министър: ............................. "
§ 16. Създава се приложение № 3 към чл. 20, ал. 6:
"Приложение № 3 към чл. 20, ал. 6
План-сметка
за определяне на показателите за формиране на необходимите средства за провеждане на теренни археологически проучвания
Раздел І
Информация за теренното археологическо проучване на обект .........................................................................................................................................................................................................
1. Локализация на археологическия обект
"...........................................................................................................................................................................".
урбанизирана територия
извънселищна територия
подводни археологически проучвания
комбинирани археологически проучвания
2. Разрешение за теренно археологическо проучване № .........../....................г.
3. Типология на обекта ...................................................................................................................................................................................................................................................
3.1. датировка...........................................................................................................................................................................................................................................................
3.2. стратиграфия .....................................................................................................................................................................................................................................................
4. Вид на теренното археологическо проучване в методологично отношение:
издирване на археологически обекти
археологическо наблюдение
археологически разкопки
5. Вид на теренното археологическо проучване в организационно отношение:
редовно
спасително
6. Обща площ на теренното археологическо проучване .................. кв. м и дебелина на културния пласт ....... см.
7. Времетраене на тереннoто проучване. .................. дни.
Указание за попълване на раздел І:
Времетраенето на теренното проучване по т. 7 се определя като функция от информацията по т. 6, състава на екипа по т. 1 от раздел ІІ и указанията относно т. 1 от раздел ІІ.
Раздел ІІ
Средства за организационно осигуряване на теренното археологическо проучване
1. Командировъчни разходи (пътни, дневни, квартирни), определени съгласно Наредбата за командировките в страната:
Участници Брой участници Дни Дневни Квартирни Пътни Общо
научни ръководители
зам.-ръководители
археолози и други специалисти
стажанти
работници
ВСИЧКО:
Указание за попълване на т. 1:
Посочват се размерите на командировъчните разходи съгласно Наредбата за командировките в страната (ДВ, бр. 11 от 1987 г.).
2. Възнаграждения за научно ръководство и за участие в теренно археологическо проучване:
Участници Брой участници На ден За дни Общо Основание за цената
научни ръководители
зам.-ръководители
археолози и други специалисти
стажанти
работници
ВСИЧКО:
Указание за попълване:
Разходите за възнагражденията по таблицата на т. 2 се определят съгласно модули за археологически разкопки, издирване на археологически обекти и археологическо наблюдение, както следва:
1. Модулът за археологически разкопки включва:
а) дневната норма при 8-часов работен ден е проучване на квадрат 5 x 5 м на дълбочина 0,15 м;
б) кадрова обезпеченост на 1 модул за 1 ден - от 3 до 5 души, включващи работници и един стажант или археолог.
2. Модулът за издирване на археологически обекти се определя по дневна норма за провеждане на издирване на археологически обекти и е 35 000 м2 покрита площ от един археолог при 8-часов работен ден.
3. Модулът за археологическо наблюдение се определя за един археолог за провеждане на ефективно наблюдение на работата на една машина или група работници, оформящи масов изкоп с площ до 100 м2 и дълбочина до 2 м за 8-часов работен ден.
Възнагражденията при теренното археологическо проучване се калкулират чрез коефициент на базата средната работна заплата за страната, актуализирана спрямо последните данни на Националния статистически институт, при средно 21 работни дни на месец и коефициент спрямо базовото заплащане на ден, а именно:
а) възнаграждение за научен ръководител (включително с осигуровки) на ден - x 3,00;
б) възнаграждение за заместник научен ръководител (включително с осигуровки) на ден - x 2,00;
в) възнаграждение за археолог (включително с осигуровки) на ден - x 1,75;
г) възнаграждение за стажант (включително с осигуровки) на ден - x 1,50;
д) възнаграждение за работник (включително с осигуровки) на ден - x 1,00.
Възнаграждението за работник и стажант се договаря, като за минималната ставка се приема минималната работна заплата за страната.
3. Наем на земекопна техника, друга техника и извозване на пръст:
Вид земекопна или друга техника Дни Брой на машиносмяна Цена на машиносмяна Общо Основание за цената
ВСИЧКО:
Указание за попълване: В графа "Основание за цената" се посочва начинът на формиране на цената.
4. Разходи за транспорт до обекта:
Вид транспортно средство Брой пътници Лв./км или наем Дни Общо Основание за цената
ВСИЧКО:
Указание за попълване: В графа "Основание за цената" се посочва начинът на формиране на цената.
5. Консумативи, инструменти и др.:
Вид Брой Единична цена Общо
ВСИЧКО:
6. Разходи за осигуряване на охрана на обекта:
Брой охранители Часове/дни На час/ден Общо Основание за цената
ВСИЧКО:
Указание за попълване: В графа "Основание за цената" се посочва начинът на формиране на цената.
7. Застраховки:
Вид Дни Командировъчни Дейност Общо Основание
Застраховки
Указание: В графа "Основание" с посочват мотивите относно необходимостта от застраховане.
8. Обезщетения съгласно чл. 161, ал. 3 от Закона за културното наследство:
Вид дейност, подлежаща на обезщетение Площ Собственик, ползвател Сума Основание за определяне на размера на обезщетението
ВСИЧКО:
9. Средства за интердисциплинарни изследвания и консултации:
Вид Дни Командировъчни Дейност Консумативи, материали Общо Основание
ВСИЧКО:
Указание за попълване: Интердисциплинарните изследвания и консултации не могат да надхвърлят 15 % от общата сума за теренното археологическо проучване.
10. Изготвяне на графична и фотодокументация:
Вид Дни Командировъчни Дейност Консумативи Общо Основание
ВСИЧКО:
11. Теренна консервация:
Вид Дни Командировъчни Дейност в дни Консумативи и материали Общо
Консервация и реставрация на недвижими културни ценности от:
1. лица, вписани в регистъра по чл. 165, ал. 1 ЗКН;
2. други лица.
Консервация и реставрация на движими културни ценности от лица, вписани в регистъра по чл. 165, ал. 1 ЗКН.
ВСИЧКО:
Указание: Разходите за теренна консервация могат да бъдат до 30 % от общата сума за теренното археологическо проучване.
12. Лабораторна консервация:
Вид Дни Командировъчни Дейност Общо Основание за цената
Консервация и реставрация на движими културни ценности
ВСИЧКО:
13. Разходи за приемателни комисии:
Брой участници Дни Дневни Квартирни Пътни Общо
ВСИЧКО:
14. Разходи за организация и управление на дейността:
Вид Дни Командировъчни Дейност Общо Основание за цената
Указание: Разходите могат да бъдат до 10 % от общата сума.
ОБЩА СУМА: .....................................................
Забележки:
1. Посочената обща сума на план-сметката не е обложена с ДДС.
2. Тази план-сметка е неразделна част от договор № ........ "
Заключителни разпоредби
§ 17. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".