silver писа:
Radislav писа:
Да не забравяме,че тука почвата е : за по-високите части са характерни светлосивите горски почви, а за по-ниските - тъмно-сиви и кафяви горски почви. Или с една дума-леки.А GPX-а си има своето достойно място под слънцето.
а каде са тези светлосиви почви и в какви гори са.
Почвената покривка в Предбалкана представлява генетично отражение на преобладаващата карбонатна геоложка основа, на умереноконтиненталните климатични условия и на сравнително сухолюбивата горска широколистна растителност. Това съчетание на физикогеографски условия е благоприятствало за образуването и значителното разпространение на сивите горски почви, които се поделят на тъмносиви, светлосиви и сиви в зависимост от геоложката подложка. В по-високия пояс на Предбалкана, главно по склоновете със северна експозиция и по-влаголюбива горска, основно букова растителност се съпровождат от типичните светлокафяви горски почви. По долините на по-големите реки в съчетание със сравнително влаголюбива тревна и горска растителност разпространение имат и алувиалните почви.
Разбира се има и изключения.В раъона на Соколски манастир почвата е червена (с.Червена локва) заради голямото съдържание на желязо (там и краставиците са червени

), в раъона на Тревненска планина,Габровско (Златевци, Жлътеш, Драганчета, Рудилото, Пещите, Рударника-Лъгът... ) и други отделни места, които като цяло не са много !