kaveiros писа:
Нека има тестове за дискриминация, капачки, големи, малки монети, ламаринки, болтове, гайки, подкови, станиоли, железа...
И всеки да казва какво е закопано отдолу. Да видим кой с каква машина, какво копае и с какво си губи времето и колко е майстор да ги различава.
Док, нещо подобно мислех да предложа, ти ме изпревари.

Само да допълня как виждам организиран подобен тест.
Заравят се примерно десеттина сигнала - разнообразни и на различна дълбочина, може и железа да има, и желязо с цвят, може да има и празно, както казва Нексуса. Тия сигнали се покриват с нещо - плат ли ша е, светъл найлон ли ша е....за да не могат да се подхвърлят допълнително сигналчета. Сигналите са маркирани и номерирани, със спрей да речем. На всеки опиратор се раздава тестова карта. Тестовата карта е нещо от рода: Сигнал Номер едно - и отдолу изброени десеттина възможни отговора - примерно - дълбок, плитък, малък, голям, цветен, черен, два сигнала, полезен сигнал, к8апачка, монета....могат да се добавят още неща....и така до десет. . И всеки оператор си попълва сам тестовата карта без да коментира пред другите като се старае максимално подробно да опише целта, както я чува. Всеки отговор носи определени точки, а всеки грешен - минус точки. Накрая може да се излъчи попбедител, ако участват различни класове апарати, съответно да се прави по класове.
Това е долу горе съкратен вариант и подобрен на Новопазарската пътека, която се оказа удачна за състезание.
До началото на състезанието никой не бива да има достъп до тия сигнали, примерно мястото да е оградено с някви ленти, да не се влиза.
Това сигурно няма да може да се приложи за всички търсачи на събора, но за производителите може да стане. И ако е обвързано с време, долу горе може да стане за няколко часа.
А в някакъв по-съкратен вариант може да се направи и за търсачите, но някой трябва да стои там по цял ден и да обслужва полигона.
За ожбщо състезание ми се вижда трудно, но за тестове...става.