Статия във вестник "Народен глас" за Симеон Симеонов от Ловеч, член на БНФМ, който през септември покори Хималаите, Тибет и Непал.
Движението и пътят носят дълбока промяна в идеите за живота
Един ловчалия за най-великото пътешествие в Хималаите – пътуването към себе си
Най-великото пътешествие е пътуването към себе си, казва ловчалията Симеон Симеонов, бивш военен пилот. Той участва в изследователска българо-руска експедиция до Тибет, Непал и Свещената планина Кайлаш през септември миналата година.
За да се предприеме такова пътуване трябва да си подготвен – духовно, психически, физически. Средната надморска височина на прехода около Кайлаш е над 4850 метра. Общата дължина на обиколката пеша е около 55 километра, направихме я за три дни. Докосвайки се до това място, човек отива отвъд времето и пространството, отвъд собствените си възможности, категоричен е ловчалията.
Това е едно пътуване - с ум, душа, сърце и воля, където всеки контакт с външния свят отеква дълбоко в душата. Пътешествието се превръща в източник на трансформация и своеобразно освобождение. Гледам на бъдещето много по-свободно, светло, изпълнено с възможности. Движението, пътят носят дълбока промяна в идеите за живота. Ежедневието става духовно, животът се изпълва със смисъл, убеден е Симеон.
Всеки ден от това пътуване е изненадващо по свой начин - събития, хора, природа, знания, чувства, емоции, красота…
СН. ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД КУМАРИ
Церемониално шествие и поклонение пред живата богиня Кумари. Вярва се, че тя има специални сили - лекува болни, изпълняват желания, благославя за закрила и успех. Живата богиня притежава е посредник между човешкия и божествения свят. Кумари означава момиче - девица. Избират момиченца на възраст между 3 и 5 години и ги подлагат на страховити изпитания, докато изберат следващата богиня Кумари. Истинската Кумари не трябва да показва никакъв страх. Освен това тя трябва да пренощува в храм сред статуи на дракони и змии, отново без да покаже и най-малък знак на страх. Почитането на Кумари е дълбоко вкоренен култ към женската енергия във Вселената.
СН. ЕЗЕРОТО НАМЦО
Тибет - планини, вкусен чист въздух, синьо небе и ясно очертани облаци. Човек се разтваря в цялата тази красота и величие. След като преминахме малък проход, се озовахме в едно от трите най-големи свещени езера в Тибет. Езерото Nam-Tso е заобиколено от заснежени върхове и се храни от много потоци, изтичащи от планините. Студен вятър, студена вода около 4 градуса. Енергия и спокойствие, проникващи във всяка клетка и подхранващи душата. Едно от 4-те свещени в Тибет, разположено на 4700 м надморска височина.
СН. КАЙЛАШ. Връх Кайлаш (6714 м) в планините Гангдисе, които съставляват част от веригата на Хималаите. Кайлаш напълно съответства на легендата за митичната ос на света. Четирите лица на върха са грубо подредени по компаса, а 4 главни реки потичат от предпланините му. Те са едни от най-важните реки в Азия: Ярлунг, която в Индия се нарича Брамапутра, Инд и Сутледж, които текат през Пакистан, и Карнали, която е главният приток на Ганг. Кората (ритуална обиколка) около Кайлас обикновено трае 2-3 дни. Най-високата точка в кръга около Кайлас е прохода Dromla La Pass - проходът на зелената Тара, който е на 5720 м над морското равнище. Върхът на прохода е място за празнуване, тук се провежда дългоочаквано ново символично ново раждане. Смята се, че дори една обиколка около мистичната планина Кайлаш осигурява изгарянето на известно количество карма, която е била изработена, помага да се решат трудностите и да се започне нов чист живот, в който ще има място и време за духовен растеж и служба.
СН. КОРА (свещена обиколка). РЕЛИГИЯТА БОН - ПОКЛОННИЦИ. Само простосмъртните изпълняват кора като пешеходци. Последователите на религията бон измерват изминатия път със своето тяло, проснато на земята. Пълзящите поклонници стават, скръстват ръце, плясват и се просват на земята. И така цели 55 км при жестоките условия на надморска височина от 5000-5600 м.
СН. СТУПА БОДНАТ. Една от най-почитаните и големи ступи в Непал (Катманду) и в света. Религиозната сграда под формата на купол (ступа) се извисява се на 40 метра и се вижда отдалеч. Тази култова структура е изтъкана от будистки символи и знаци. Тя символизира Вселената в миниатюра, включително и четирите елемента. Тройната основа на гръбнака въплъщава Земята, сферичният гигантски купол е елемент на водата, кулата, гледаща нагоре, означава огън. Елементът на въздуха символизира чадър под формата на пръстен, разположен на въртележката. В допълнение, цялата кула е украсена с многоцветни знамена, всяко от които е покрита с мантри. Дори стъпките, направени под формата на стесняващи се нива за посветените, са 13 - за постигане на нирвана. В самия център на светилището Буда се взира в това, което се случва наоколо.
СН. МИТИЧНОТО КРАЛСТВО ГУГЕ. Впечатляващите руини на старата столица Tsaparang – голяма крепост, разположена на върха на висока пирамидална скала (около 180 м). Това древно западнохималайско кралство е основано и достига разцвета си още през X век, като заема части от Западен Тибет и Северен Ладак (днес в Индия).
СН. ПОТАЛА. Символ на Тибет. Дворецът се намира в Лхаса. През години е бил главната резиденция на Далай Лама. Днес е музей, който е вписан в списъка на ЮНЕСКО за световната културно наследство. В голяма част от помещенията на двореца се намират огромни библиотеки с ценни книги, свитъци и ръкописи, а също така и функциониращи музеи с хиляди бижута, антики и ценни артефакти. Една от най-големите забележителности за посетителя си остават стенописите в ярки цветове в двореца.
СН. ПЛАНИНСКИ ПЪТИЩА В ТИБЕТ
Колони от камиони, превозващи провизии. Тук няма асфалт. Пътищата са отчайващо лоши и не се развива скорост по-висока от 60 км/ч.
Безкрайни завои, криволичещи планински пътища по сухи безлесни склонове, прах - жълто - кафяви краски, контрастиращи на фона на безкрайното синьо небе, вятър и покрити със сняг и лед гиганти, които изглеждат на хвърлей място, но всъщност са на около 3000 - 4000 м над нас.
СН. МАНАСТИРЪТ ГАНДЕН, ТИБЕТ. Намира се на 4300 м надморска височина. Известен е като един от „великите три” манастири-университети на Тибет.
СН. ТЪРГОВЦИ НА СУШЕНО МЕСО ОТ ЯК - почти непосилно за разкъсване със зъби и изключително трудно за консумация. Тук човек живее в пълна симбиоза с тибетския як. Дрехите са от вълна на як, месото и млякото са от як, горивото е внимателно изсушени изпражнения на як, лойта служи за осветление или гори в храмовете. От сушените изпражнения на як се правят покривите на местните къщи. Прочутият солен тибетски чай - po chai се прави от листа черен чай. Местните обикновено консумират по няколко чаши на ден, тъй като той е източник на калории, сгрява организма и предпазва устните от напукване заради мазнината. Колкото по-нависоко се изкачвате, толкова по-голямо количество гранясала мас от як се поставя в чая.
СН. ТИБЕТСКА СВАТБА. Местните споделят, че все още съществуват брачни съюзи между трима души, например двама братя се женят за една жена. В някои части на Непал и Тибет дори има семейства, в които една жена е встъпила в брачен съюз с не един или двама, а с няколко мъже. Идеята е по този начин земята и имота на братята да остане обща собственост. Причината за това са тежките планински условия в районите на Непал, които често пъти изправят хората на прага на оцеляването. Обвързването с няколко мъже е и добра инвестиция за самата дама. Какво по-хубаво от това да разчиташ за грижите и материалното благополучие на семейството си не на един, а на трима или дори на повече съпрузи. Децата са равнопоставени членове на семейството. Ако мъжът желае жената да е само негова и да не я дели с други, той трябва да напусне общността и да заживее отделно.
Материалът подготви Светлана ПЕТРОВА