bobo писа:
СТРАБОН книга 7
Седма глава
1 Това са племената, ограничени от Истър и от илирийските и тракийските планини, които си заслужава да се упоменат, и които заемат цялото адриатическо крайбрежие, като се започне от вътрешността му и също така крайбрежието, наречено „левите части на Понта”, и се простират от реката Истър до Византион. Но остава да се опишат южните части на гореупоменатата382 планинска страна и след това районите, които са разположени под тях, сред които са Елада и съседната й варварвска страна чак до планините. Хекатей Милетски казва, че Пелопонес преди елините е бил населен от варвари. Но може да се каже, че в древни времена цяла Елада е била поселище на варвари, ако човек разсъди от самите традиции: Пелопс383 довел хора384 от Фригия в Пелопонес, който получил името си от него; а Данай385 от Египет; а дриопите, кауконите, пеласгите, лелегите и други такива народи разделили помежду си частите, които са вътре в провлака – както и външните части, защото Атика някога се е владеела от траките, които дошли с Евмолп386, Давлида във Фокида от Терей387, Кадмея388 от финикийците, които дошли с Кадъм, а самата Беотия от еоните, темиките и хиантите. (Според Пиндар389, някога беотийското племе се е наричало „сюес”)390. Варварският произход на някои проличава от имената им – Кекропс, Кодрос, Аикъл, Котос, Дрюмас и Кринакос. И дори до ден днешен траките, илирите и епиротите живеят по фланговете на елините, въпреки че това преди е било повече в сила, отколкото днес; всъщност повечето от страната, която днес е неоспоримо Елада, се владее от варварите – Македония и някои части от Тесалия от траките, а частите на Акарнания и Етолия от теспротите, касопеите, амфилохите, молосите и атаманите – епирски племена.
За произхода на днешните гърци“ от германския историк Якоб Фалмерайер е кратко и обобщено историко-етнографско и теренно проучване на произхода на населението на кралство Гърция от 1835 г., т.е. непосредствено преди възникването на съвременната гръцка държавност[1].
„За произхода на днешните гърци“
Aufgestellten Lehre über die Entstehung der heutigen Griechen
Автор
Якоб Фалмерайер
Първо издание
1835 г.
Бавария
Издателство
Баварска академия на науките
Оригинален език
немски
Жанр
история, етнография
ISBN
ISBN 9549445011
Изследването по конюнктурно-политически съображения е прието зле от баварското правителство, чиято управляваща династия е заела гръцкия трон в началото на т.нар. баварократия. Авторът е упрекван в панславизъм и славянофилство – едновременно[1].
Етнографски Фалмерайер обосновава теорията, че в по-голямата си част населението на онова гръцко кралство от началото на XIX век няма античен етнически произход, т.е. не е пряк наследник на елините. Това съждение се приема „на нож“ от филелинистите[1].
Според други две книги на автора, оформени в „История на полуостров Морея през Средновековието“, населението на Пелопонес също е в значима част славянско и арванитско, както и това на Континентална Гърция – славянско на север от планините на Пинд, започвайки от Тополия на изток [2], и достигайки до Вулкария на запад.
Където по времето на Страбон са били траки,по времето на Якоб Фелмерайер- славяни,тоест българи!...То не е и странно,а направо очеизвадно кои са българите славяни!