Правната уредба на правото на гражданите да подават жалби и петиции се съдържа на международно ниво в Международната конвенция за защита правата на човека и основните свободи от 1950 г.
Съгласно чл. 194 от Договора за създаване на Европейската общност (ДЕО)“Всеки гражданин на Съюза и всяко физическо или юридическо лице, което пребивава или има седалище на територията на държава-членка, има право да отправят индивидуално или съвместно с друго граждани или лица петиция в Европейския парламент по въпроси, които се отнасят до областите на компетентност на Общността и които го засягат пряко.”
Съгласно текста на буква „Т” от Резолюция на Европейския парламент от 23.09.2008 г. относно изискванията на Комисията по петиции през 2007 г. (Обн. С ОВ, бр. 8 от 14.01.2010 г.).- подаването на петиция може да допринесе за по-добро законотворчество.
Петицията до Европейския парламент може да бъде подадена по два начина - по пощата/на „хартиен носител”/ или по електронeн път.В случай, че петицията е на "хартиен" носител, не съществува формуляр, който трябва да се попълни или стандартен формат, който да се спази, като все пак трябва да съдържа име,националност и постоянен адрес (в случай на колективна петиция се посочва името, националността и постоянния адрес на подателя или най-малко на първото лице, подписало петицията), както и да бъде подписана.
Петицията трябва да бъде разбираема и да съдържа всички факти, относими към случая, като излишните подробности следва да се пропуснат.Петицията трябва да бъде написана ясно и четливо и може да бъде съпроводена от резюме. Ако се подава по електронен път,следва да бъде прочетена информацията и указанията, дадени в електронна форма в графа "Петиции" на интернет страницата на Европейския парламент, и след това да се попълни и изпрати електронния формуляр.
На национално ниво, правото за подаване на жалби, предложения и петиции от гражданите до държавни органи е регламентирано в чл.45 от Конституцията на Република България, съгласно който гражданите имат право на жалби, предложения и петиции до държавните органи.
По правило петициите и жалбите се подават в писмена форма, индивидуално или колективно.
Макар, че не съществува стандартен формат, който да се спази,или нормативни изисквания, считам че в петицията трябва да фигурират трите имена, държавата, точният адрес, както и саморъчно положеният подпис на подателя, а
в определени случаи телефон за обратна връзка (в случая считам че това не е необходимо).
Когато жалбата или петицията се подава колективно, следва да се посочи и конкретно лице за контакт.