Колеги, на 25.07.2011 г. / в понеделник / в редакцията на вестник "Монитор" потвърдиха, че са получили писмото ни - право на отговор във връзка с интервюто с Тодор Чобанов. Като сме се позовали на Етичния кодекс на българските медии все още очакваме да го публикуват на страниците на медията. Това е самия текст:
До Редакцията
на вестник „Монитор”
Като се позоваваме на Етичния кодекс на българските медии, бихме искали да упражним правото си на отговор във връзка с интервю на Мариана Първанова, публикувано на 19.07.2011 г. в бр. 4204, стр. 20 на вестник „Монитор”, озаглавено „Тодор Чобанов, зам.-министър на културата: Осигурили сме 800 хил. лв. за разкопки”.
Изнесената в интервюто информация, отнасяща се за Българска национална федерация по металдетектинг е с обидно съдържание за всички неправителствени организации, регистрирани като сдружения с идеална цел, както и индиректно към българската съдебна система, която според зам.-министър Чобанов е некомпетента и работеща срещу интересите на България.
БНФМ е регистрирана през декември 2009 г. в Ловешки окръжен съд. След обжалване на МК през януари 2010 г. регистрацията й бе отново потвърдена, а становището на Прокуратурата беше, че няма законово основание за намеса от нейна страна. Обвиненията и нападките на министър Чобанов, че БНФМ е „организация, извършваща дейност с обществена опасност, с неясни и манипулативни цели” са абсолютно безпочвени и още веднъж потвърждават безсилието и бездействието на Министерството на културата относно направата на Закон за културното наследство, съобразен с европейското демократично законодателство.
Българска национална федерация по металдетектинг е сдружение на лица желаещи да практикуват широкоизвестно и популярно по целия свят хоби металдетектинг, включително и в страни на Европейския съюз, където са регистрирани десетки подобни организации.
На това наше законно право се противопоставя пряко и явно Министерството на културата, като счита че металдетекторите се ползват само и единствено за извършване на теренни проучвания на археологически ценности. Тази позиция произтича от едно погрешно манипулативно твърдение, че всички практикуващи хобито металдетектинг се занимават само и единствено с незаконно търсене на културно-исторически ценности. С помоща на металдетекторите могат да се търсят и откриват много други вещи, които не съставляват част от културния пласт, намират се извън територията на археологически обекти и не представляват културни ценности.
Относно твърденията на зам.-министър Чобанов, че БНФМ „незаконосъобразно поддържа листа на археологически обекти, което те нямат право да извършват” , искаме да напомним, че в чл. 19 от Закона за културно наследство е записано, че Националният институт за недвижимото културно наследство води публичен регистър на недвижимите културни ценности, организира информационен център, поддържа и развива информационна система за недвижимото културно наследство.
Редно да се напомни на г-н Чобанов, че на сайта на Федерацията по металдетектинг, под тема: „Списък на паметници на културата в България” се събират и публикуват списъци с археологическите паметници на културата в България, които са били обнародвани от 60-те години до днес в Държавен вестник.
Искаме да напомним на г-н Чобанов, че целта и смисълът на обнародването в "Държавен вестник" на актове на държавни органи и на други обявления и съобщения е да бъдат доведени до знанието на всички граждани, тъй като обвързващата изпълнителна сила на тези актове за гражданите, може да се прояви едва от момента, в който те са били узнати, като моментът на узнаването им на свой ред е свързан с тяхното обнародване именно в “Държавен вестник”.
Все в тази връзка е редно да му бъде напомнено, че съгласно чл.41, ал.1 от Конституцията на Република България, всеки има право да търси, получава и разпространява информация и е недопустимо да се твърди че търсенето и разпространяване на публична информация от страна на Федерацията по металдетектинг е незаконосъобразна дейност, още по малко че федерацията няма такова право.
Редно е да бъде споменато, че във връзка със старателното събиране и повторното публикуване на тази информация от страна на администраторите и членове на Федерацията е изразено становище, че това са паметници на културата, защитени от закона на които не трябва да бъде осъществявана дейност по упражняване на хобито металдетектинг, което представлява вид превенция срещу незаконни престъпни посегателства и вместо да се твърди, че това е незаконосъобразна дейност би следвало да получи дори адмирации от страна на Министерство на културата.
Затова обръщаме внимание на Министерството на културата, вместо да ни обвинява, че им вършим работата най-после сами да си я свършат, тъй като за толкова години Националния институт за паметници на културата не направиха въпросния публичен регистър нито публичен, нито регистър.
БНФМ ще се обърне към българската съдебната власт да защити правата и законните интереси на група от хора, между които има и граждани на други страни от Европейския съюз, Русия и САЩ.
БНФМ ще обжалва целенасочените действия на манипулативност на общественото мнение и на враждебна и дискриминационна политика на Министерството на културата спрямо законно регистрирано българско сдружение.
С уважение: Илия Илиев
Председател на БНФМ
Тел. 0898 584 502