Почти всички обвинения, повдигнати от полицията и прокуратурата на наши членове са затова, че са открили археологически обект / културна ценност/ и в 7-дневен срок не са уведомили най-близкия музей /дори въпросните намерени предмети да са най-елементарни боклуци или по-съвременни метални предмети/.
Ето защо БНФМ започва кампания, с която всеки от нас да уведоми най-близкия музей в 7-дневен срок от излизането с металдетектора и намиране на предмети с неустановен характер. Тази процедура ще извършим по сега действащите закони на страната и извършвайки всичко стъпка по стъпка ще се предпазим от евентуално повдигане на обвинение. Другата цел на инициативата е да накараме музеите да започнат да работят съгласно закона.
За тази цел адвокат Георги Георгиев подготви писмено уведомление, което всеки трябва да разпечата и да носи винаги със себе си при излизане за търсене с металдетектор. След намиране на различните предмети, включително и т.нар. боклуци, заради които има осъдени хора, трябва да попълни уведомлението в 7-дневен срок и да изпрати по пощата или чрез куриерска фирма до най-близкия музей, но задължително с обратна разписка. Преди изпращането на уведомлението направете ксерокопие и заедно с обратната разписка ще пазите предметите в дома си в плик, на който е написана датата на подаденото уведомление до музея.
След изпълнение на тази процедура по закон би трябвало да ви потърсят от музея да занесете предметите и да съобщите мястото, на което сте ги открили. При предаването на предметите на музейните работници обезателно искате да се направи приемо-предавателен протокол с описание на предметите и дата на предаването.
Преди изпълнение на тези процедури обаче съветваме всеки, който не е подавал заявление за регистрация на металдетектора си в Министерството на културата, да го извърши. Въпреки, че федерацията се пребори във Върховния административен съд и съдът реши, че не е необходима регистрация за металдетектори, които се използват за хоби, а не за археологически разкопки, съветваме ви да извършите и тази процедура, независимо, че отговорът на министерството ще бъде отрицателен или няма да получите такъв. Принципно не е необходимо, но смятаме, че за успешното извършване на процедурата за уведомяване на музеите, ще бъде много полезно да се поиска и регистрация на металдетектора. Полезността на тази стъпка е тема на друг разговор, така че няма сега да влизам в подробностите. Припомням, че подробности за тази процедура има в следната тема:
www.metaldetecting.bg/index.php?option=c...lang=bg&limitstart=0
Заявлението за регистрация отново се изпраща по пощата или куриерска фирма и непременно с обратна разписка, която служи за входящ номер на документа. Обратната разписка се пази с останалите документи.
Осъзнавам, че първоначално повечето хора ще се стреснат от тромавите процедури, които описах, но това е най-сигурния начин да се предпазим от проблеми с полицията и повдигане на обвинения.
Всеки, който получи какъвто и да е отговор от музей или Министерството на културата, нека задължително да се свържи с мен или с адвокат Георгиев, за да преценим следващите стъпки. Освен това ще бъде полезно за останалите колеги да сподели и във форума какво е намерил, какви документи е изпратил и къде и какви отговори е получил.
И отново най-важното:
1. Пазете цялата кореспонденция, входящи номера и т.н. Това е вашата най-голяма защита дори при евентуални обвинения.
2. Направете си ксерокопия на документите, които ще изпращате.
3. Не предавайте нищо без писмен приемо-предавателни протоколи.
4. Преди да се подпишете на какъвто и да е документ, прочетете внимателно текста. Ако мислите, че има некоректни неща, не се подписвайте, а се свържете или с мен или с адвокат Георгиев за консултация.
5. Не се доверявайте и не допускайте устни отговори и договорки с музейните работници, изисквайте писмен документ за всичко.
Тук публикувам бланките.
За попълване можете да ги изтеглите от от прикачения файл оттук:
Ако имате проблеми с изтеглянето или формата на документите, обадете се за да пуснем в желания формат.