Представям ви разпоредбата на чл. 277а, ал.2 и ал.3 от Наказателният кодекс с няколко конкретни текста от съдебни актове и в тази връзка, няколко списъка на недвижими паметници на културата основно от категорията „с национално значение”. Списъците на недвижимите паметници на културата от категорията „с местно значение” се съхраняват в регистри в съответните общини.
Посланието ми е очевидно – по никакъв начин да не се извършват проучвания с помоща на металдетектори и изкопни работи на територията на недвижима културна ценност или в нейната охранителна зона, тъй като това би било елемент от състава на престъпление по чл.277а, ал.2 и ал.3 от Наказателният кодекс.
Съгласно чл. 277а(Нов-ДВ, бр. 27 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.)
(2) Който без съответно разрешение извършва или нареди да бъдат извършени теренни археологически разкопки, геофизически или подводни проучвания, или не по законоустановения ред извършва изкопни работи на територията на недвижима културна ценност или в нейната охранителна зона, се наказва с лишаване от свобода до шест години и с глоба от две хиляди до двадесет хиляди лева.
(3) Ако при извършването на деянията по ал. 1 и 2 се използват технически средства или моторни превозни средства, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба от пет хиляди до петдесет хиляди лева.
(
В случаите по ал. 1 - 6 съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния, а по ал. 7 - на част или на цялото имущество на виновния.
„...Приемат за безспорно установено от фактическа страна, че С. Наимов Р. ЕГН:**********, български гражданин, с основно образование, неженен, работещ като строител, неосъждан, с постоянен адрес с. ***, общ. ***, обл. ***, ул.”Н. Рилски” №11, на 01.08.2009 г. в землището на с. ***, общ. *** в местността „Джин кале”, в съучастие като съизвършител с А.М.А. ЕГН:**********, чрез използване на техническо средство-металотърсач търсил археологически обекти без съответното разрешение и извършил теренни археологически разкопки на територията на недвижима културна ценност - престъпление по чл.277а, ал.3, във връзка с ал.1 и ал.2....”
/Протокол от съдебно заседание на 13.11.2009 год.по НОХД №262/2009 год. на Окръжен съд –Търговище/
„.....тримата подсъдими да бъдат признати за виновни за извършеното от тях престъпление по смисъла на чл.277а, ал.3, във вр. с ал.2 от НК, във вр с чл.20 ал.2 от НК, за това, че на 11.03.2009г. в местността “Лясковец”, в землищата на с. Малък Преславец и с. Долно Ряхово и двете в обл. Силистра, в съучастие като извършители не по законоустановения ред е са извършил изкопни работи на територията на недвижима културна ценност – археологически паметник на културата, регистриран в автоматизираната система на археологическата карта на България под №4034 като недвижим паметник на културата с местно значение в ДВ брой 10/1968г., регистриран през 1992г. в Археологическата карта на България (АКБ) със задължителен режим „А” на ползване на територията, като при извършването на изкопните работи са използвани технически средства – 1бр. самоделно изработен металотърсач, 4 бр. лопати, 1 бр. брадва, 1 бр. кирка, както и е използвано моторно превозно средство лек автомобил „Форд”, модел „Фиеста”.
/Присъда №89/25.11.2009г.по НОХД №252/2009г.по описа на Окръжен съд - гр.Силистра/
„...Против подсъдимите Неделчо Н. и Атанас Г. е повдигнато обвинение за престъпление по чл. 277а ал. 2 вр. чл. 20 ал. 2 от НК – за това че през август 2009 година в землището на с. Здравец, Хасковска област, в съучастие като съизвършители, не по установения в закона ред, извършвали изкопни работи в местността „Старият юрт” на тракийска надгробна могила. Според твърдението на обвинителя, могилата представлява археологически паметник, недвижима културна ценност с национално значение. За това престъпление законът предвижда наказание „лишаване от свобода” до шест години и „глоба” до 20 000 лева.
/ НОХД № 437/2009 год.по описа на Окръжен съд – гр.Хасково/