Уважаеми господин ConceptionJunction предходния пост на колегата
ivan_a2 е изпълнен с много повече съдържание от твоя пост независимо че е по кратък. Ти не следиш ли темите във форума и като цяло реалностите в страната.
e-vestnik.bg/19807/a-setihte-se-za-zakon...ulturnite-tsennosti/
практически забраниха колекционерството в България
Медиите не чуваха оплакванията на нумизмати и събирачи от цяла България. Даваха думата на хора като Божидар Димитров, който слагаше всички събирачи на антични предмети и монети в категорията иманяри. Наричаха ги престъпници и т. н. Сега Божидар Димитров пее друга песен и се умилква около едрите колекционери.
От своя страна полицията, ГДБОП и прокуратурата с акциите си надхвърляха рамките на закона, тормозеха и репресираха хора, които не са закононарушители. И продължават с това.
С приемането на Закона за културното наследство през 2009 г. беше даден срок от 6 месеца за регистрация на съществуващи колекции. За дадения срок в страната са регистрирани не повече от 200 колекции. За тази малка бройка вината е и на Министерство на културата, което даде нужните разрешения за регистрация само на три нумизматични дружества в страната две седмици преди изтичане на крайния срок за регистрация. Затова сега в България официално са регистрирани под 70 нумизматични колекции. А в страната има над 10 000 нумизмати, организирани в клубове. Освен тях събирачите на монети и монетни форми са хиляди. Срокът за регистрация не беше удължен, а по-късно от министерството излязоха тълкувания с официално писмо на зам.-министър, че регистрацията може да продължи и след този срок. Но полицията и прокуратурата не признават това. И защо въобще трябва да има срок? Все едно оттук нататък никога повече няма да възникнат нови частни колекции?
Така голям брой колекционери останаха извън закона. И по стария НК, и по предложения нов НК, онзи, който притежава „неидентифицирана и нерегистрирана” културна ценност (каквато е всяка антична монета, включително на стойност 10-20 лева), е заплашен със затвор до 4 години. Ако притежава повече от 3 подобни предмета - затвор до 6 години. Отделно има тежки глоби и конфискация на имущество.
По последните промени в законите понятието културна ценност обхваща не само антични предмети, монети, но и картини над 50 години, икони, антикварни предмети, стари мебели, украса и т. н. неща, които всеки среден българин притежава в къщата си по наследство.
Законодателството превръща българите в закононарушители, които дори не осъзнават, че са държатели на имущество, което попада под ударите на НК.
В последните години полицейските акции срещу нумизмати и колекционери се увеличават дори в сравнение с времето на комунизма.
Държавата хвърля огромни средства от бюджета за тези акции, разследвания и съдебни дела, които в мнозинството от случаите са за маловажни евтини антични предмети и монети.
Има десетки примери за съдебни дела, по които вещи лица взимат по хиляди левове като оценители и експерти, а оценяват само колекции от глинени гърнета, евтини бронзови монети, пръстени, фибули (закопчалки за дрехи) и др. на стойност често по-ниска от хонорара за оценителите.
Полицията на практика тормози онези събирачи, които открито ходят по нумизматични клубове и не крият колекциите си, а почти няма заловени иманяри, които разкопават могили. Пак за сравнение – полицията и прокуратурата не са направили и една проверка на колекционер като Васил Божков, чиято колекция се оценява на няколкостотин милиона лева, съдържа тракийски златни предмети подобни на тези в Панагюрското златно съкровище, златни предмети от гробници на тракийски владетели, мраморни статуи и т. н