Колеги, без приноса на всеки по отделно няма как да променим закона. Единствения изход от ситуацията е всички заедно и масово да направим определени стъпки. Това, за което говоря по събранията от доста време, говорих го и на общото събрание, е равнозначно на един организиран протест. Само че протестът не е за два часа пред някоя институция, а е организиран дългосрочно чрез собствените действия на всеки един. Последствията от тези действия ще бъдат решаващи за промяната на закона. В това е и смисъла за членство в БНФМ.
Ръководството на БНФМ каквито и стъпки да предприеме - срещи, писма, подписки, протест и т.н., нищо няма да се постигне без участието на ВСЕКИ. Мисълта, че някой ще ни оправи и още по-лошо - че някой е длъжен да ни оправи, а ние да си караме както до сега, няма да доведе до нищо хубаво. Врагът ни е толкова силен, че ако не му покажем чрез определени действия, че сме готови да се борим реално и всички едновременно, няма да успеем в начинанието си и смисълът от федерация се обезсмисля.
Успехът ни зависи от всеки един от нас.
Стъпките, които всеки един трябва да предприеме са следните:
1. Всеки да изпрати заявление за регистрация на своя металдетектор до Министерството на културата. Защо? Според решенията от делата във Върховния административен съд, за хоби-металдетекторите /а не за теренни археологически проучвания/ Министерството на културата не дава регистрация. Но това не те освобождава от задължението да поискаш такава. Истината е, че на практика много от прокурорите смятат самия факт, че не си поискал регистрация, за нарушение. Тук е от съществено значение това, че си поискал, без значение, че ти е отказано. Това са факти от съдебните зали, колкото и абсурдно да ви звучи. Отговорът, който ще получите от министерството, ще ви спести много главоболия и разходи по съдебни инстанции.
2. При търсене на метални предмети с металдетектор, има вероятност да откриеш случайно вещ с белези на културна ценност. По закон - това го пише и на новите членски карти, всеки е длъжен да уведоми най-близкия музей в 7-дневен срок. Почти навсякъде в Европа е така. А ние искаме да станем както е в Европа. Наясно съм, че 99% от намереното е МАСОВ МАТЕРИАЛ - единично намерени метални предмети без значение за науката, тъй като са случайни и единични, а също и без всякаква финансова стойност. Наше задължение е утре като намерим подобни боклуци /както ги наричаме/, да уведомим музеите в 7-дневен срок. Това трябва обаче да стане МАСОВО. МАСОВО УВЕДОМЯВАНЕ НА МУЗЕИТЕ ЗА МАСОВ МАТЕРИАЛ. Някои от нас ще получат един отговор за тези предмети, други - друг отговор, трети - никакъв отговор. Целта е да съберем всичките РАЗЛИЧНИ отговори и след направения анализ да поискаме отговор от Министерството на културата /а може би и от съда/. Това е най-лесния и най-бързия начин реално да се ИНИЦИИРАТ ПРОМЕНИ В ЗАКОНА, ТЪЙ КАТО САМИТЕ МУЗЕИ И ИНСТИТУЦИИ ЩЕ СЕ ЗАТРУДНЯТ ОТ СИТУАЦИЯТА. САМИТЕ ИНСТИТУЦИИ ЩЕ БЪДАТ ПРИНУДЕНИ ДА НАПРАВЯТ ПРОМЕНИТЕ.
Това е хубаво да се направи заедно и по едно и също време, като всеки получен отговор веднага да се изпрати до БНФМ по обикновената или електронната поща - Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. . Дори и да не сте получили отговор, просто след 7 дена уведомете федерацията - това е от съществено значение.
Навсякъде по света има взаимодействие между музеите и хората с металдетектори. Така искаме да стане и тук - каквото е ценно да може да остане в държавата след справедлива оценка и финансова награда. Каквото не е ценно и е масов материал - да се връща с документ на намервача.
Тъй като институциите не искат да се случи това, ние трябва да ги принудим. Според мен това е единствения възможен начин към този момент за иницииране на промяна. Скатавайки се, ние сами се слагаме в графата "престъпници" - а това е целта на враговете ни.