Регистрираните потребители имат достъп до пълната база на форума като виждат всички теми и публикации.
Регистрация във форума се допуска единствено за членове на БНФМ.

За членство в БНФМ - натиснете тук 
За регистрация във форума - натиснете тук

Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме
  • Страница:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Предложение за общото събрание в Сливек2016

Предложение за общото събрание в Сливек2016 18 Ное 2016 16:37 #48243

  • lefter
  • lefter's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Мнения: 892
  • Получени благодарности 1439
Колеги имам следното предложение,което да се обсъди на събранието в Сливек 27.11.2016.
Понеже в последно време много се шуми за иманярско нашествие по археологическите обекти,нека клубовете по места изискат от директорите на регионалните ,общински и др. .музеи,информация за регистрираните арх.обекти на съответната територия. Така членовете на клубовете ще знаят къде не могат да практикуват хобито си нарушавайки ЗКН.От наличието на такава информация в клубовете плюсовете са значителни.
1.При среща с органите на МВР то в нива или гора,веднага може да бъде установено дали се извършва незаконна дейност или не.
2.По този начин ще се предпазят членовете на БНФМ от нарушение на ЗКН.
3.Ако някой открие нов арх.обект ще бъде известен съответния музей и ще бъде обогатена арх. карта.
..и т.н.
Съгласно ЗДОИ, длъжностните лица(директори на музеи) са длъжни да предоставят исканата информация. Ако ли не има Адм. Съд.
Очаквам вашето мнение, струва ли си подобно начинание.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: Slavitoooo, comander, djendaka, lyubo, valchan_gb, cat, messor

Предложение за общото събрание в Сливек2016 18 Ное 2016 17:33 #48246

  • Slavitoooo
  • Slavitoooo's Avatar
  • Офлайн
  • Член на УС на БНФМ, Модератор в уебсайта на БНФМ
  • Мнения: 16432
  • Получени благодарности 14410
metaldetecting.bg/index.php?option=com_k...=15&id=17&Itemid=204
Тук има такава тема още от 2010 г.
Много е логично това което искаш и предлагаш . В нормални държави границите и местонахождението на археологичните обекти не представлява държавна тайна със супер огромно значение за националната сигурност но в България държавата Абсюрдистан както знаете всичко е на обратно .Тук министерството на културата умишлено укрива данните на археологичните обекти по претекст , че това е мярка срещу иманярите демек местонахожденията на обектите и техните граници не се оповестяват публично , границите на археологичните обекти у нас се разтягат и свиват като акордеон според случая и човека .
Нали точно заради това искаме ясни правила .
През годините сме писали доста писма до МК , даже едно година 3-4 дена ходихме 4 човека всеки ден в Министерството но файда никаква .
Последна промяна: 18 Ное 2016 17:36 от Slavitoooo.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: djendaka, lyubo, cat, Radislav, messor, rublata

Предложение за общото събрание в Сливек2016 18 Ное 2016 18:51 #48254

  • lefter
  • lefter's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Мнения: 892
  • Получени благодарности 1439
Само че тук тактиката е друга.Директорът на музея носи отговорност за предоставянето на информация,А глобите не са малки.Пък и от опит ти казвам,в Административните съдилища по места има доста честни хора,които си гледат закона.Примерно при 200 подадени заявления до местни музеи,все някъде ще има пробив,иначе на съд.Местните регионални и общински музеи са отделни институции.Не са като единната мафиотска структура Мин. на културата и си имат собствени регистри които според ЗДОИ не могат да крият.Например някой си пише книга за родния си край,той взема данни за арх.паметници от съответния музей.Значи може.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: comander, djendaka, cat

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 07:59 #48295

  • messor
  • messor's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Мнения: 350
  • Получени благодарности 455
lefter писа:
Само че тук тактиката е друга.Директорът на музея носи отговорност за предоставянето на информация,А глобите не са малки.Пък и от опит ти казвам,в Административните съдилища по места има доста честни хора,които си гледат закона.Примерно при 200 подадени заявления до местни музеи,все някъде ще има пробив,иначе на съд.Местните регионални и общински музеи са отделни институции.Не са като единната мафиотска структура Мин. на културата и си имат собствени регистри които според ЗДОИ не могат да крият.Например някой си пише книга за родния си край,той взема данни за арх.паметници от съответния музей.Значи може.
Има и електронна база но :

НАРЕДБА № Н-2 от 6.04.2011 г. за създаване, поддържане и предоставяне на информацията от автоматизирана информационна система "Археологическа карта на България"

Издадена от министъра на културата, обн., ДВ, бр. 32 от 19.04.2011 г.

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се урежда редът за създаването и поддържането на автоматизираната информационна система "Археологическа карта на България" (АИС АКБ) и предоставянето на информацията от нея.

Чл. 2. (1) Автоматизираната информационна система "Археологическа карта на България" представлява база данни, която съдържа информация за археологическите обекти в Република България.

(2) Базата данни на АИС АКБ се създава в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН), поддържа се и е достъпна чрез интернет.

Чл. 3. (1) Информацията от база данни АИС АКБ се ползва само за дейности, свързани с проучването, опазването и популяризирането на археологическото наследство.

(2) Редът за достъпа до базата данни на АИС АКБ е определен в глава трета.

Чл. 4. Методическото и научното ръководство на дейностите по създаване и поддържане на АИС АКБ се осъществяват от НАИМ при БАН.

Чл. 5. Финансирането на дейности по създаването и поддържането на АИС АКБ се осъществява в рамките на бюджетите на Министерството на културата, Министерството на образованието, младежта и науката, Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), НАИМ при БАН, Центъра за подводна археология (ЦПА), регионалните и общинските музеи.

Чл. 6. (1) Базата данни на АИС АКБ е защитена по смисъла на Закона за авторското право и сродните му права.

(2) При използване на информация от АИС АКБ задължително се посочват авторът и номерът на регистрационната карта в базата данни.

Глава втора

СЪЗДАВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА АИС АКБ

Чл. 7. (1) Базата данни на АИС АКБ се създава чрез регистрационни карти за всеки археологически обект след извършено теренно археологическо проучване. Регистрационните карти съдържат данните, посочени в приложението.

(2) Регистрационните карти се изготвят и за всички археологически обекти, независимо дали са открити в резултат на теренни археологически проучвания или са станали известни при строителни, земеделски, добивни, благоустройствени, подводни или други дейности, свързани с нарушаване на земната повърхност, или след разкопки, проведени без разрешение по чл. 148, ал. 1 от Закона за културното наследство (ЗКН).

Чл. 8. (1) Регистрационните карти за АИС АКБ се изготвят от лица, които притежават образователно-квалификационна степен "магистър" по специалност от професионално направление "История и археология" и са в договорни отношения с българска културна или научна организация или университет, осъществяващи дейностти, свързани с опазване на археологическото наследство.

(2) Достоверността на информацията, въведена в регистрационната карта, се удостоверява с подписа на автора.

Чл. 9. (1) Управлението на база данни АИС АКБ се осъществява от национални и регионални администратори.

(2) Национални и регионални администратори могат да бъдат археолози, притежаващи образователно-квалификационна степен "магистър" по специалност от професионално направление "История и археология".

(3) Националните и регионалните администратори се определят със заповед на министъра на културата по предложение на Съвета за теренни проучвания.

(4) За всяка административна област се определя по един регионален администратор от държавен, регионален или общински музей.

Чл. 10. (1) Националните администратори са двама археолози, които са в трудово правоотношение с НАИМ при БАН и имат най-малко пет години професионален опит в извършването на теренни проучвания.

(2) Националните администратори:

1. управляват цялата база данни;

2. одобряват регистрацията на заявителите за ползване на информацията от базата данни на АИС АКБ и предоставят правата за пряк достъп;

3. приемат попълнени регистрационни карти за нови археологически обекти по чл. 13, ал. 2;

4. нанасят поправки в регистрационни карти, когато са установени фактически грешки при попълването им или е постъпила нова информация за археологически обект;

5. провеждат въвеждащо и периодично обучение за работа по създаването и поддържането на АИС АКБ на регионални администратори и на други археолози;

6. изготвят предложения за подобряване на базата данни и за осигуряване на финансирането й;

7. изготвят и предоставят справки от базата данни АИС АКБ за нуждите на юридически и физически лица по реда, определен в глава трета;

8. отчитат дейностите, свързани с поддържането и развитието на АИС АКБ, ежегодно с доклад до министъра на културата и на националните археологически конференции.

Чл. 11. (1) Регионалните администратори са археолози от държавни, регионални или общински музеи с най-малко три години професионален опит в извършването на теренни проучвания.

(2) Регионалните администратори отговарят за приемането и поддържането на информацията в базата данни на АИС АКБ за територията на съответната административна област.

(3) Регионалните администратори:

1. приемат попълнени регистрационни карти за нови археологически обекти от съответната административна област;

2. нанасят поправки в регистрационни карти за АИС АКБ, когато са установени фактически грешки при попълването им или е постъпила нова информация за археологически обект;

3. провеждат обучение за работа по създаването на АИС АКБ с археолозите от музеите в съответната административна област;

4. изготвят предложения за подобряване на базата данни и за осигуряване на финансирането й в региона, за който отговарят;

5. организират и провеждат издирвания на археологически обекти по реда на ЗКН с цел попълване на база данни на АИС АКБ;

6. изготвят и предоставят справки от базата данни за нуждите на юридически и физически лица по реда, определен в глава трета;

7. отчитат дейностите, свързани с поддържането и развитието на АИС АКБ, ежегодно с доклад до националния администратор.

Чл. 12. Дейностите, осъществявани от националните и регионалните администратори по чл. 10 и 11, се вписват в длъжностните им характеристики.

Глава трета

РЕД ЗА ПРИЕМАНЕ, ПРЕДОСТАВЯНЕ И ПОЛЗВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯТА ОТ АИС АКБ

Чл. 13. (1) Попълнените регистрационни карти за археологически обекти се приемат в електронен вид от регионалните администратори. След приемането регистрационните карти се разпечатват в два екземпляра и подписват от авторите. Единият екземпляр се предава на националния администратор по реда на ал. 2, а вторият - в съответния музей.

(2) Националните администратори приемат регистрационните карти на хартиен носител по време на годишните отчети за проведени теренни археологически проучвания, като предават един екземпляр в архива в НАИМ при БАН.

(3) Копие от регистрационната карта се предава в Националния документален архив на НИНКН, а за археологически обекти под вода - и на ЦПА.

(4) Регистрационните карти се съхраняват в съответствие с изискванията на Закона за националния архивен фонд.

Чл. 14. (1) Информацията от базата данни АИС АКБ се ползва чрез пряк достъп и чрез справки.

(2) Министерството на културата и НИНКН имат достъп до цялата база данни за ползване на информацията от АИС АКБ, а ЦПА - за информацията, свързана с подводни проучвания.

(3) Министърът на културата определя до три длъжностни лица от ведомствата по ал. 2 с право на достъп, които ползват информация при изпълнение на служебните си задължения.

(4) Правото на пряк достъп до базата данни на длъжностните лица по ал. 3 се определя за срок от две години.

Чл. 15. (1) Пряк достъп до информация в АИС АКБ имат археолози, които са в трудови или служебни правоотношения с българска културна, научна организация, университет или ведомство, дейността на които е свързана с опазване на археологическото наследство.

(2) Археолозите от регионални и общински музеи имат пряк достъп до базата данни за съответната административна област, в която се намира седалището на музея.

(3) Археолози, които са в договорни отношения с институти към БАН, Националния исторически музей или университети, получават достъп до информация за определена регионална база на АИС АКБ след аргументирана заявка до национален администратор.

(4) Лицата по ал. 1, 2 и 3 получават статут на потребител, след като регистрацията им бъде одобрена от национален администратор.

(5) Потребителите:

1. ползват информация в базата данни, за която са получили достъп;

2. въвеждат информация за археологически обекти чрез попълнени регистрационни карти;

3. добавят нова информация в своите регистрационни карти;

4. правят предложения до регионалния администратор за редактиране на регистрационни карти от други автори;

5. получават достъп до част от информацията в цялата база данни на АИС АКБ след аргументирана заявка до национален администратор.

(6) Потребителите са длъжни да ползват информацията от база данни АИС АКБ само за дейностите, свързани с проучването, опазването и популяризирането на археологическото наследство.

Чл. 16. (1) Справки от базата данни на АИС АКБ се предоставят от националните и регионалните администратори, НИНКН, както и от ЦПА - за археологически обекти под вода, на ведомства, общини и на физически и юридически лица.

(2) Справки от АИС АКБ се получават въз основа на заявка и при представяне на някои от следните документи:

1. разрешение за теренно археологическо проучване;

2. договор за извършване на консервационно-реставрационни работи по културни ценности;

3. акт за собственост върху недвижим имот;

4. договор за участие в колектив за изготвяне на доклад по оценка за въздействието върху околната среда;

5. договор за изготвяне на устройствени или инвестиционни проекти;

6. разрешение за строителство, монтаж на съоръжения или за извършване на други дейности в определена територия.

(3) Справката по ал. 1 представлява извадка от база данни от АИС АКБ за наличието на археологически обекти в територията, обект на заявката.

(4) Справките по ал. 1 се заплащат по тарифа, одобрена от Министерския съвет, в организацията, която предоставя услугата.

Глава четвърта

ФИНАНСИРАНЕ

Чл. 17. (1) Източниците за финансиране на дейностите за създаване и поддържане на АИС АКБ са:

1. бюджетите на Министерството на културата, Министерството на образованието, младежта и науката;

2. бюджетът на общините;

3. Общински фонд "Култура";

4. приходи от държавни такси по чл. 16, ал. 4;

5. проекти и програми;

6. дарения.

(2) Събраните средства по ал. 1 могат да се използват само за дейности, свързани с поддържането и развитието на АИС АКБ.

Чл. 18. Решения за финансиране на дейности по развитието на АИС АКБ от бюджета на Министерството на културата се вземат от министъра на културата въз основа на експертно становище на Съвета за теренни проучвания по предложения, подготвени от националните администратори.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Отменя се Наредба № 26 от 1996 г. за развитието, ползването и управлението на автоматизираната информационна система "Археологическа карта на България" (ДВ, бр. 34 от 1996 г.).

§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 155, ал. 2 ЗКН и влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".

§ 3. Указания по прилагането на наредбата дава министърът на културата.

Приложениекъм чл. 7, ал. 1
Последна промяна: 19 Ное 2016 08:00 от messor.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 10:14 #48296

  • lefter
  • lefter's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Мнения: 892
  • Получени благодарности 1439
А ето го и ключето!
Съгласно чл.16 ал.1 имаме право на достъп.
Подаваме заявление до директора на съответния музей,той нарежда на оторизираното лице.
Със съответното заявление съгласно чл.16 ал.2 т.6 и документ от съответния клуб,че на територията на общината извършваме дейност металдетектинг,което не е забранено,и съответната информация ни е нужна за да не нарушим ЗКН.
Но заявление до всеки общински или регонален музей на чиято територия клубът
практкува хобито си.
Според мен всеки клуб сам да решава нужно ли му е това.Като физическо лице и аз мога да изискам информация,но ще обслужва само мен при евентуални проблеми.По голяма полза за колегите от областта ще има ,ако е изискана от съответния клуб.
Усещам скепсис в доста колеги,но трябва да се опитва отново и отново,А не да се тъпче на едно място и да се мрънка.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: comander, bobo, rublata

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 18:06 #48319

  • Mila
  • Mila's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Мнения: 929
  • Получени благодарности 3212
Съгласно чл. 16, ал. 2 нямаме право на достъп. Всеки от нас може да поиска справка, но единствено ако пита за собствения си недвижим имот, например във връзка с разрешение за строителство.
Иначе идеята е хубава и всеки може да опита чрез питане в местния музей. Друг е въпросът дали ще получи отговор.

Чл. 16. (1) Справки от базата данни на АИС АКБ се предоставят от националните и регионалните администратори, НИНКН, както и от ЦПА - за археологически обекти под вода, на ведомства, общини и на физически и юридически лица.
(2) Справки от АИС АКБ се получават въз основа на заявка и при представяне на някои от следните документи:
1. разрешение за теренно археологическо проучване;
2. договор за извършване на консервационно-реставрационни работи по културни ценности;
3. акт за собственост върху недвижим имот;
4. договор за участие в колектив за изготвяне на доклад по оценка за въздействието върху околната среда;
5. договор за изготвяне на устройствени или инвестиционни проекти;
6. разрешение за строителство, монтаж на съоръжения или за извършване на други дейности в определена територия.
(3) Справката по ал. 1 представлява извадка от база данни от АИС АКБ за наличието на археологически обекти в територията, обект на заявката.
(4) Справките по ал. 1 се заплащат по тарифа, одобрена от Министерския съвет, в организацията, която предоставя услугата.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: Slavitoooo, skita6t, valchan_gb, cat

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 18:31 #48320

  • pitbuls
  • pitbuls's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Мнения: 162
  • Получени благодарности 231
Аз съм ходил в наща община. Питах дали мога да получа информация за арх обекти и охраняемите им зони. Отговора беше,че по закон имам право,плаща се такса 3лв. Но нямали да ми предоставят инфо,понеже било непълно и можели да ме подведът.препратиха ме към нинкн.
Иначе видях наживо картата за наща община. Хартиена,голяма с обозначено вс от до. Отделно за всеки обект има папка с обяснение.
Иначе като предавах в музея си снимах тайно картата. Има доста места дето не ги знаят,и такива дето ние ги не знаем.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: cat

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 19:14 #48324

  • lefter
  • lefter's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Мнения: 892
  • Получени благодарности 1439
т.6 ...или за извършване на други дейности
Как се тълкува?
Примерно упражнявам хобито си металдетектинг на плаж Харманите в Созопол.Как да знам арх.обект ли е?(А той е понеже Некропола е там)Но Али от с.Зайчар не знае и хоп престъпник.Затова искане до музея в Созопол.
Над плажа вКрайморие откриха цял град.Да не се окаже ,че и плажа влиза в арх. обект.
Искане до музея в Бургас и т.н.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: Mila, comander, vezir, asparuh, FLORE, cat

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 21:24 #48327

  • Mila
  • Mila's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Мнения: 929
  • Получени благодарности 3212
"6. разрешение за строителство, монтаж на съоръжения или за извършване на други дейности в определена територия."
Съгласна съм.
Само че няма как федерацията да пита, освен, ако не е решила да прави сбирка на даден терен.
Така че, остава някой да стартира инициативата с лично запитване и ако начинанието има успех, другите да го последват.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: comander, djendaka, asparuh

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 22:41 #48330

  • pitbuls
  • pitbuls's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Мнения: 162
  • Получени благодарности 231
При мене нямаше успех.
А и не мога да намеря часта в закона,където пишеше че има право всеки гражданин да иска тази инф.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 23:18 #48331

  • lefter
  • lefter's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Мнения: 892
  • Получени благодарности 1439
Според чл.16ал.1. Право на достъп имат физически и юридически лица.
БНФМ е юридическо лице,но според устава
филиалите или клонове по места не са.
Тоест бургаския клуб не може да иска информация. Но група физически лица от бургаския клуб могат.Е,от тук нататък инициативата е в членовете на клубове.
Стига да искат,А не да се скатават като мишки.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: Slavitoooo, comander, cat

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 23:21 #48332

  • lefter
  • lefter's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Мнения: 892
  • Получени благодарности 1439
До pitbuls.чл.16ал.1........физически и юридически лица.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: comander

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 23:34 #48333

  • pitbuls
  • pitbuls's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Мнения: 162
  • Получени благодарности 231
Те го знаят това. Питах в общината,питах и уредника на музея. Мълчат и гледат,ама никой не се зъби и не казва нямаш право.
Водих ги до една рим вила новооткрита дет няма как да я проуча. Глееееда кат изтърван. Е викам ква ми е мойта далавера,два три пъти предавам по една найшонка пари и дрънкулки,сега обект ви подарявам. Уж чакам грамота- сътрудник на музея. Ама ще си почакам.
Но си представям само господата ме спират на нивата,казват къв си ти бе. И имвадя сътрудник на музея.
Хахахахаха. Каква ли физиономия ще направят.
Иначе първия транш- 50 монети,пръстени,фибула,кръстче и ко беше още са изчистени,чакат комисия и оценка. Да видим.
Последна промяна: 19 Ное 2016 23:35 от pitbuls.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: Mila, Slavitoooo, comander, djendaka, lyubo, cat

Предложение за общото събрание в Сливек2016 19 Ное 2016 23:52 #48335

  • lefter
  • lefter's Avatar
  • Офлайн
  • Блокиран
  • Мнения: 892
  • Получени благодарности 1439
Навремето музеите хвърляха по някой лев(пазя си ордерите),но сега имаме стабилност и пари няма.
Ако от музея не ти предадат изискуемата информация,пускаш жалба до АДМ.Съд на твоя район,че ти е отказан достъп до информация.До два месеца съдът ще ги задължи да ти я предоставят.
Ако се дърпат ,минаваме на тоз вариант. Два-три месеца ще почакаме,стига да стане.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: Mila, Slavitoooo, comander, djendaka, bobo, cat, Radislav

Предложение за общото събрание в Сливек2016 21 Ное 2016 19:07 #48376

  • vvurbanov
  • vvurbanov's Avatar
  • Офлайн
  • - Член на БНФМ -
  • Мнения: 575
  • Получени благодарности 1189
Закона еднакво защитава регистрираните и неоткритите паметници на културата.Ако те хванат на място с керамика няма значение дали обекта е публикуван в държавен вестник или е във фонда на музея или никой не знае за него.Просто не трябва да се ходи на места дето има керамика .

Във форума има публикувани списъци с паметниците на културата по окръзи.Това е за по младите търсачи които на първо време не знаят къде не трябва да ходят.

Тия списъци са публикувани в различни броеве през годините в държавен вестник.Те трудно се намират, но има "Справочник по законодателството на РБ" .Тия се намират в справочника от 1976 г, от там ги преписах през 79 г. Сетне сигурно са излизали още , но повече не съм се интересувал в кои броеве. И в кой справочник, щото той не излиза всяка година, пък и не във всеки ги има тия паметници.

Освен паметниците, важни са и охранителните зони към тях, но те не са упоменати в списъците.За това сме говорили има теми с които е добре да се запознаеш преди да даваш предложения.
За информацията която дава музея, се заплаща.За една снимка на монета искат 60 лв. не зная за информацията на един паметник на културата каква ще е цената.
Но това не е интересно, важното е търсача да не го хващат на място дето има керамика.

Понеже кметствата трябва да обозначат паметниците на културата, но нямат пари за тая работа, бях предложил клубовете по места да помогнат с доброволен труд и материали.Това ще е добре за името и имиджа на търсачите от БНФМ .Пък така и ще се запознаят с местата дето не трябва да ходят да търсят.За тази цел трябва да се говори с кметовете по местата дето има клубове на търсачите.
Абе от кога разправям поне веднъж в месеца да се организират излети на които да се канят служители на полицията и музея.Каквото се намери направо се предава.
Така ще се създадат полезни връзки на търсачите с полицаите и археолозите. Какво по хубаво от това.Нали така правят и англичаните.И у нас закона не забранява това.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Следните потребители изказаха благодарности: Slavitoooo, comander, vaskonti, djendaka, sitalk, mitko, bobo, Стоян, Radislav, rublata
  • Страница:
  • 1
  • 2
Модератори: Slavitoooo, Ilia, djendaka, skita6t, yaponetsa, FLORE, hektor, dertlibey, admin

Контакти

Илия Илиев

Председател на Българска национална федерация по металдетектинг

Ловеч 5500

Ул. Цар Освободител 33, ет. 2, ап. 3

Тел. 0898584502

Електронна поща: info@metaldetecting.bg

Иван Джендов

Заместник-председател на Българска национална федерация по металдетектинг

Тел. 0887933802

Георги Георгиев

Адвокат

Тел. 0887721898